V Nymburku mají hned tři místostarosty, každý má měsíčně 69 tisíc

  10:04
Nejčastěji jeden nebo dva, v některých městech si však zvolili hned tři místostarosty. Ti mohou pracovat na plný úvazek, nebo jsou neuvolnění. Pokud pracují jen na částečný, teoreticky nemusejí dostávat ani korunu. Z dvaceti měst v regionu, která MF DNES oslovila, to však neplatí ani v jediném.

ilustrační snímek | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Obecně platí, že středně velká města, jako třeba Kutná Hora, Benešov nebo Beroun, mají dva místostarosty. Najdou se však výjimky, kdy je nejužší vedení radnic početnější.

Například v Nymburku zvolili zastupitelé hned tři místostarosty. K Bořku Černému a Stanislavě Tiché (Nymburk s klidem), kteří ve svých funkcích pokračují, přibyl třetí, Zdeněk Vocásek (ODS), který bude mít na starost především oblast investic a dotací.

„Čekají nás velké projekty, jako je novostavba bazénu a oprava zimního stadionu. Ty budou hlavní pracovní náplní nového místostarosty,“ zdůvodnil potřebu třetího člověka starosta Tomáš Mach (Nymburk s klidem).

Radní, či místostarosta. To samé, ale za jiné peníze

Také v Čáslavi mají od říjnového ustavujícího zastupitelstva o jednoho místostarostu více. Stal se jím Ervin Petrikovič, který ve vedení města doplnil nového šéfa čáslavské radnice Jaromíra Strnada a místostarostku Renatu Vaculíkovou (všichni ČSSD a Nezávislí). Diskuse čáslavských zastupitelů o zřízení nové funkce budila vášně. „Máme jeden velký problém, kterým je situace v naší nemocnici (řada lékařů ji loni opustila a dočasně byl dokonce omezen provoz na některých odděleních – pozn. red.). Tu by měl mít ve své gesci právě nový místostarosta. Minulý člen rady, který měl na starosti zdravotnictví, zcela vyhořel, proto chceme tohoto kandidáta povýšit do funkce místostarosty,“ uvedl předsedající schůze Josef Ruml (ČSSD a Nezávislí), který navrhl na pozici druhého neuvolněného místostarosty zmíněného Petrikoviče. „Můžete mi vysvětlit, jaký je rozdíl mezi neuvolněným radním a neuvolněným místostarostou?“ zeptal se zastupitel Martin Horský (Čáslav pro všechny). „Fakticky ve výkonu funkce žádný není, rozdíl je pouze v odměnách radního a neuvolněného místostarosty,“ vysvětlil Ruml. Z detailního pohledu do tabulek totiž vyplývá, že zatímco neuvolněný místostarosta Čáslavi má nárok na odměnu až 42 360 Kč měsíčně, neuvolněný radní by mohl brát maximálně jen 9 413 Kč.

Všichni tři jeho zástupci budou uvolnění, takže budou pobírat plnohodnotný plat. Ten činí pro město do dvaceti tisíc obyvatel 69 tisíc korun (hrubého), což znamená, že za čtyřleté volební období by na jejich odměny měla nymburská radnice dát téměř deset milionů korun.

Naopak pouze jednoho místostarostu mají v Rakovníku, který má přitom více obyvatel než Nymburk. Pavel Jenšovský (ČSSD) bude navíc ve funkci jako neuvolněný. „Zastupitelé mu stanovili měsíční odměnu 42 360 korun (nejvyšší možnou – pozn. red.). Tím, že bude neuvolněný, ušetří město za čtyři roky zhruba 1,75 milionu korun,“ sdělila mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová.

Ve dvou statutárních městech v kraji - Kladně a Mladé Boleslavi - má primátor „k ruce“ náměstky.

V Kladně zůstávají tři. „V předchozím období byli všichni uvolnění, nyní bude Robert Bezděk (ANO) pracovat jen na částečný úvazek. Jeho měsíční odměna činí 11 160 korun,“ uvedl kladenský mluvčí Vít Heral.

V Mladé Boleslavi, kde žije o 25 tisíc obyvatel méně, má primátor náměstky čtyři. Jediným neuvolněným bude Petr Servus (ANO + Volba pro Mladou Boleslav) s odměnou padesát tisíc korun měsíčně.

Stravenky už nedostanou

Výdaje na platy vedení města naopak výrazně omezili v Čelákovicích na Praze-západ, které jsou co do počtu obyvatel téměř srovnatelné s některými okresními městy.

Jediným místostarostou, navíc neuvolněným, tam zůstal Petr Studnička (ODS). Ještě před čtyřmi roky přitom měly Čelákovice dokonce tři místostarosty.

„Jediným uvolněným funkcionářem je u nás nyní už jen starosta Josef Pátek (ODS), mně zastupitelé schválili měsíční odměnu 42 360 Kč brutto,“ sdělil MF DNES čelákovický místostarosta Petr Studnička.

Ten je zároveň vedoucím katedry na Vysoké škole hotelové v Praze, kde pracuje na plný úvazek. „Z platu na radnici odvádím jen zdravotní pojištění a srážkovou daň z příjmu. Což také znamená, že mi z této odměny nevzniká nárok při výpočtu důchodu, na dávky nemocenské či zaměstnanecké benefity, jako třeba stravenky,“ vysvětlil Studnička.

Autor: