iDNES.cz

Vyšehrad a Smíchov spojuje přes Vltavu nový přívoz, stojí dvacetikorunu

  17:56
Počet pražských přívozů přes řeku Vltavu se v pátek rozrůstá, město obnovuje propojení náplavek na Hořejším a Rašínově nábřeží. Slibuje si od toho oživení těchto míst a zvýšení atraktivity pro občany. Na rozdíl od ostatních přívozů nespadá spoj z Vyšehradu na Smíchov do Pražské integrované dopravy a platí se zvlášť. Jedna cesta vyjde na 20 korun, první loď vyjela dopoledne.

Přívoz propojí náplavky mezi Rašínovým a Hořejším nábřežím v Praze. (10. červenec 2020) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Magistrát sází na frekventovanost nového přívozu, jezdit má z kotvišť Smíchov i Podskalí každou čtvrthodinu. V provozu bude každý den od 10 do 22 hodin, v sobotu spoje vyplují už v půl osmé ráno.

„Chceme z náplavek udělat centrum života obyvatel Prahy. Náplavky budou v těchto místech přes léto programově nabité a věřím, že si to lidé, kteří tráví léto v Praze, užijí,“ říká pražský radní pro majetek Jan Chabr.

Cena lodního lístku je jednotná pro všechny věkové kategorie, dvacetikorunu lidé dají i za kolo či zvíře na palubě. Jízdenka platí pro jednu cestu přes řeku. Převoz obstarává loď jménem Šemík, kterou postavili přímo pro tyto účely. Jedenáctimetrové plavidlo pojme až 40 lidí. 

Propojení břehů Rašínova a Hořejšího nábřeží bylo jedním z cílů, se kterým do pozice kurátora náplavek letos nastupoval Petr Hozman.

Přívoz v Troji zastavila velká voda, naváže výluka kvůli stavbě lávky

„Jsem velice rád, že se nám to s vedením Trade Centre Praha, Janem Chabrem a převozníkem Pražským podařilo. Návštěvníci náplavek se budou moci propojovat nejen procházkou po zrekonstruovaném železničním mostě, ale také tímto přívozem,“ uvádí Hozman.

Dodal, že nový přívoz také zjednodušuje přístup k na podzim otevřeným kobkám na náplavkách obou nábřeží.

Nový přívoz Vyšehrad bude jezdit mezi Smíchovem (červená) a Podskalím (modrá).

Nový přívoz Vyšehrad bude jezdit mezi Smíchovem (červená) a Podskalím (modrá).

Přívoz Vyšehrad fungoval mezi oběma břehy například na podzim 2018 jako mimosezónní náhražka přívozu P5. Větší význam měl v historii, trasa byla důležitá v 19. století v době průmyslové revoluce. Tehdy lodě vozily obyvatele z pravého břehu do průmyslových podniků na Smíchově.

Autor:
zpět na článek