iDNES.cz

V Praze se počet turistů snížil na třetinu, řada hotelů už neotevře

  18:14
Turismus v Praze letos drželi nad vodou domácí návštěvníci, které přilákala i magistrátní kampaň. Přesto jsou propady velké a s druhou vlnou pandemie dopadnou tvrdě na hotely. V Praze jsou jich zavřené stovky.

Turisté se sice do Prahy vrátili, ale Český statistický úřad zaznamenal devadesátiprocentní propad v cestovním ruchu. (9.července 2020) | foto: Matěj Smlsal, iDNES.cz

Od ledna do září poklesla návštěvnost turistů v metropoli oproti stejnému období v loňském roce skoro o sedmdesát procent. Z necelých šesti milionů návštěvníků letos zavítaly do Prahy jen bezmála dva miliony lidí. Podíl českých turistů se však za uvedené měsíce zdvojnásobil. 

Přispěla k tomu i kampaň hlavního města V Praze jako doma. Zapojilo se do ní více než čtyři sta pražských hotelů. Turista, který v hotelu přespal, dostal od města dotovanou poukázku na návštěvu kulturních a dalších společenských zařízení.

„Program hodnotíme velmi pozitivně nejen my, ale i Asociace hotelů a restaurací nebo Svaz obchodu a cestovního ruchu,“ přibližuje Klára Malá, mluvčí Prague City Tourism. 

„Praha během letních měsíců tohoto roku zaznamenala šestnáctiprocentní navýšení domácích hostů oproti roku 2019,“ doplňuje.

Kromě Čechů přijeli i sousedé

Díky uvolnění restrikcí se v létě podařilo snížit propad cestovního ruchu na 67 procent. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) přijelo do metropole během třetího kvartálu roku, tedy od července do září, necelých 750 tisíc turistů.

Šlo zejména o domácí turisty, kterých bylo 316 tisíc, ale také o Němce, Poláky a Slováky. Podíl domácího cestovního ruchu se tak letos výrazně zvýšil, a to na dvaačtyřicet procent oproti obvyklým patnácti.

Současná situace je tristní. V Praze je nejméně 450 hotelů zavřených.

Viliam Sivekprezident České unie cestovního ruchu

Samotná kampaň přilákala do Prahy podle radní Hany Třeštíkové (Praha sobě), která má v gesci turistický ruch, téměř sedmdesát tisíc lidí. 

„Nejvíce návštěvníků tvořily rodiny s dětmi, přespávající dvě až tři noci ve čtyřhvězdičkových hotelech. Nejoblíbenějšími destinacemi byly pražská zoo, Pražský hrad, Petřínská rozhledna. Rekordní zájem zaznamenalo i Planetárium Praha,“ popisuje Třeštíková.

Nyní vyplatí v rámci kampaně magistrát šesti městským příspěvkovým organizacím zhruba osm milionů korun. Na včerejším jednání radní schválili, že jako kompenzaci za poukázky pro turisty obdrží například zoologická zahrada čtyři miliony korun, další tři miliony získá Muzeum hlavního města Prahy a téměř půl milionu pošle město botanické zahradě.

Řada hotelů skončí

Kampaň magistrát prodloužil až do konce roku s tím, že byla úspěšná. Vzhledem k aktuálním vládním opatřením proti šíření koronaviru však zatím poukázky není možné využívat. A je otázka, zda se do konce roku hotely, muzea a další služby vůbec otevřou. 

Praha chce po pandemii budovat jiný turismus, zaměří se na Čechy

„Stále vyčkáváme, jaká bude situace v prosinci. Je možné, že se část opatření uvolní a my budeme moci do Prahy lákat lidi alespoň na osekanou vánoční atmosféru,“ uvádí Třeštíková.

Další propad turismu může být likvidační především pro hotely, které kvůli zákazu rekreačních pobytů nemají téměř žádnou poptávku. Ubytovávat mohou pouze hosty, kteří přenocování potřebují kvůli práci, nebo lidi v karanténě či izolaci. 

„Současná situace je tristní. Z ubytovacích zařízení je v Praze nejméně 450 hotelů zavřených,“ přibližuje prezident České unie cestovního ruchu Viliam Sivek, který je zároveň majitelem společnosti Sivek Hotels. „Z pěti hotelů mám tři zavřené. Obsazené máme jeden až dva pokoje,“ uvádí z vlastní zkušenosti Sivek.

Podle Radky Telyčkové z projektu Pomáháme hoteliérům řada hotelů nebude schopna propad turismu zvládnout a už znovu neotevřou.

Turisté se Praze vyhýbají už od března. Hotely i ulice jsou prázdné: 

Autoři: ,
zpět na článek