Zájem o byty v Praze nezpomalil ani covid, prodeje byly v krizi rekordní

  12:00
Na konci loňského roku byly navzdory koronavirové krizi prodeje nových bytů v Praze rekordní. V loňském roce se jich prodalo nejvíce za čtyři roky. Vyplývá to z aktuálních analýz developerských společností Central Group, Trigema a Skanska. Navzdory předpovědím nezpomalil ani růst cen, nakupuje ale méně cizinců.

ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

V loňském roce se i přes krizi způsobenou pandemií onemocnění covid-19 prodalo v hlavním městě 5 800 bytů, což je nejvíce od roku 2016 a třetí nejvyšší počet za posledních třináct let. Především na konci loňského roku byl zájem o nové byty rekordní. V posledním čtvrtletí se prodalo 2 050 bytů, což je o 400 více než ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019.

Developeři se shodují, že realitní trh koronavirová krize nijak nezpomalila, naopak lidé ještě častěji volí byty jako bezpečnou formu uložení svých úspor. Postupně roste na významu také trh s nájemními byty.

Ceny nových bytů dál rostou

„Rezidenční segment je rezistentní i v takovýchto krizích. Údaje o prodaných bytech v loňském roce potvrzují atraktivitu Prahy, ale i nenaplněnou nabídku a velmi silnou poptávku,“ shrnuje vývoj na trhu s nemovitostmi v loňském roce Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Reality. 

Podle statistik developerů krize nijak zásadně nezahýbala ani s vývojem cen nových bytů. Ty navzdory předpovědím z počátku pandemie nadále rostou. 

„Prodejní cena nových bytů v Praze se za posledních pět let téměř zdvojnásobila. Důvodem je omezená nabídka z důvodu pomalého povolování staveb. Zásadně také vzrostly ceny stavebních prací a pozemků. Tempo růstu cen nových bytů však v poslední době zpomaluje. Tento trend bude pokračovat i nadále, a v následujícím roce až dvou proto očekáváme spíše stagnaci cen,“ uvádí šéf Central Group Dušan Kunovský.

 Aktuálně činí průměrná prodejní cena nového bytu 107 877 korun za metr čtvereční. Průměrný pražský byt v novostavbě s výměrou 70 metrů čtverečních se tak nyní prodává za téměř osm milionů.

Ubylo kupujících cizinců

Určité změny na trhu s nemovitostmi pandemie přesto způsobila. Výrazně například ubylo cizinců, kteří v Praze byty skupují. „Sledujeme, že ubylo investorů postsovětských zemí a mezi klienty je mnohem více českých zájemců, kteří investují do vlastního bydlení nebo pořizují nemovitosti pro své příbuzné,“ říká Michálek s tím, že úbytek zahraničních investorů se pohybuje v řádech desítek procent. 

Trh s bydlením v Praze

  • V roce 2020 se v Praze prodalo 5 800 bytů celkem za 38,7 miliardy korun. 
  • 68 procent prodejů tvoří byty s dispozicí 1+kk nebo 2+kk. 
  • Aktuální prodejní cena nového pražského bytu je 107 877 korun za metr čtvereční. Ještě v roce 2015 se nové byty prodávaly s cenou kolem 60 tisíc za metr čtvereční. 
  • Podle odhadů developerů bude podíl bytů s cenou pod 100 000 korun za m2 letos již pouze mezi 10 a 20 procenty trhu.

„V loňském roce vzrostly nákupy bytů za účelem ochrany úspor před inflací a tito drobní investoři jsou v drtivé většině Češi, kteří nemovitosti vnímají jako bezpečnou investici v nejisté době,“ dodává šéf Central Group Kunovský.

Dopady covidu se podepsaly také na rozložení prodaných nových bytů na mapě Prahy rozdělené do velkých obvodů 1 až 10. Velmi výrazně ubylo prodaných nemovitostí na území Prahy 1. Zatímco v roce 2019 se v centrální městské části prodalo téměř dvě stě nových bytů, loni jich developeři prodali jen šestnáct. Důvodem je především téměř nulový zájem o nákup bytů pro krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Co se týče pražských obvodů, ve kterých se bytů prodává nejvíce, tam zůstává situace stabilní. Opět tedy drží první příčku Praha 5, kde se loni prodalo téměř patnáct set bytů, následuje Praha 9 s tisíci prodanými byty. Devátý obvod je navíc jedinou částí Prahy, kde se ceny zatím stále drží pod hranicí sto tisíc korun za metr čtvereční.

Investoři skupují byty na pronájem

Velcí investoři se začínají na segment nájemního bydlení zaměřovat na úkor trhu s kancelářemi, které nyní kvůli finanční situaci řady firem i kvůli rozmachu práce z domova ztrácejí na významu. „Rostoucí zájem o nájemní bydlení bude pokračovat,“ dodává Michálek s tím, že letos pravděpodobně ještě vzroste počet nákupů celých bytových projektů realitními fondy, které následně budou byty pronajímat. 

S tím souvisí i nadále stoupající zájem o menší byty, především 1+kk a 2+kk. V loňském roce tvořily byty s dispozicí 2+kk celou polovinu všech prodaných bytů. 

„Nabídka větších bytů se bude stále snižovat, a to až pod třicet procent trhu. Investoři logicky chtějí spíše menší byty, které se snáze pronajímají,“ dodává Soural. 

Zájem o menší byty je dán také vysokými cenami, kdy na větší jednotky lidé prostě nemají peníze. Podle developerů je na vzestupu ještě další trend, a to zájem velkých investorů o nájemní bydlení. 

„Na trh vstupují velké investiční fondy, které mají zájem o menší byty pro nájemní bydlení. A v letošním roce budou i developeři sami vytvářet nájemní byty,“ uvádí předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. Například právě Trigema jeden čistě nájemní bytový projekt začala loni v říjnu stavět. Jde o 140 nájemních bytů na pomezí Karlína a Invalidovny.