iDNES.cz

Pražská městská knihovna inovuje, zavádí čipy a samoobslužné výpůjčky

  8:14
Rekordně dlouhá byla letošní letní odstávka v pražské městské knihovně. Během sedmi týdnů se totiž knihovníci připravovali na zavedení nové identifikace knih. Díky elektronickým čipům už nebude například nutné při půjčování knihy otevírat. Půjčování také urychlí samoobslužné kiosky.

Není to jediné zjednodušení, které technologie RFID - Radio Frequency Identification - přinese. Zatímco dříve bylo nutné knihy načítat po jedné, nově je bude stačit položit ve štosu na speciální podložku.

„Díky této inovaci budou mít knihovníci víc času na komunikaci se čtenáři a lépe jim poradí s výběrem zajímavých knih,“ popisuje manažer projektu zavedení technologie Jan Stejskal. „Technologie totiž výrazně urychlí práci s fondem, který čítá více než dva miliony knih,“ dodává.

Nejvýraznější novinka je podle Stejskala ale určitě možnost samoobslužné výpůjčky. Proces půjčování přes kiosek je velmi jednoduchý a podobá se práci se samoobslužnou pokladnou. Stejně jako dřív bude nejdřív potřeba načíst průkaz. Nově ale bude třeba zadat PIN kód, kterým bude při prvním použití rok narození. K vypůjčení pak bude jen stačit knihy položit na podložku.

První kiosky jsou připravené v ústřední knihovně na Mariánském náměstí. Do konce roku by pak měly přibýt i do dalších dvanácti poboček. O rok později by měly být v každé městské knihovně v Praze.

Samoobslužně vracení knih bude možné příští rok

Díky čipům bude knihovna moci v roce 2020 zavést také samoobslužné vracení. „Čtenáři pak jen vloží knihy do automatu, a ten je už sám roztřídí na příslušné místo,“ říká Stejskal.

Kiosky by navíc mohly být vybavené i platebním terminálem, aby bylo hned možné zaplatit za případné zpoždění.

Zároveň by v knihovnách mohly výhledově vznikat takzvané chytré regály, ze kterých by si čtenáři mohli knihy půjčovat neomezeně, tedy i v době, kdy bude pobočka uzavřená. Od této inovace už není daleko k otevření celých samoobslužných poboček.

„Zní to sice jako něco extrémního, ale takový provoz knihoven je poměrně běžný v Německu nebo ve Skandinávii,“ vysvětluje ředitel knihovny Tomáš Řehák.

Během příštího roku by knihovnu měla obohatit také automatická třídicí linka, která je k samoobslužnému vracení nezbytná. Podobnou linku chce instituce nainstalovat i do expedičního centra, ze kterého se knihy rozvážejí do poboček. V tomto centru ročně odbaví přes 740 tisíc svazků.

Technologie RFID je ve světových i některých českých knihovnách už poměrně běžná. V Česku ji využívají třeba městské knihovny v Písku nebo ve Zlíně. A třeba v německém Stuttgartu je ve vstupní hale 24 hodin denně přístupný právě chytrý regál. Pražskou knihovnu inovace zatím vyšla na 30 milionů korun.

zpět na článek