iDNES.cz

VIDEO: Kaple pod Barrandovskou skálou chátrá. Spolek ji vrací k životu

  7:18
Sto let sloužila jako skladiště střelného prachu. Pak se změnila v kapli, nyní drobná stavba už desítky let chátrá. Do její záchrany se pustili nadšenci ze spolku Prázdné domy. Mozaika na fasádě už je opravená, teď se chystají na renovaci střechy.

Drobnou, ale masivní stavbu vybudovali v roce 1742 francouzští vojáci při odlámání skály a vybudování komunikace do Chuchle. Svému účelu sloužila 105 let do doby, než se v nedalekém lomu stala tragická nehoda. Tehdy ji dcera majitele Marie Hergetová nechala přestavět na kapli.

„Kaplička fungovala zhruba do roku 1958, kdy získala památkovou ochranu,“ přibližuje Dagmar Pavlíčková ze spolku Prázdné domy. Tehdy se tu také sloužila poslední mše. Od té doby nebyla památka využívaná a chátrala.

„Kaple je bez zařízení, přišla o krásné dveře a postupně přichází o výmalbu, protože střechou zatéká. Freska uvnitř je už jen náznaková,“ vyjmenovává spoluzakladatel spolku Petr Zeman.

Lidé z Prázdných domů mapují opuštěné historické objekty po celé republice, v některých pořádají komentované prohlídky pro veřejnost a některé se snaží zachránit.

Mozaiku nad vchodem od známého mozaikáře Viktora Foerstera ošetřili na této stavbě jako první, na řadu má přijít střecha. Na ni potřebují 300 tisíc korun. Oprava celé kaple je vyčíslena na 5 milionů korun. Peníze získávají nejen z prohlídek opuštěných staveb, ale i díky přispěvatelům, kteří spolek podporují, podotýká Pavlíčková.

„Postupně bychom se chtěli propracovat k opravě fasády i interiéru. Chtěli bychom udělat i úpravy venku, aby to bylo místo zastavení, spočinutí,“ přeje si Zeman.

Autoři: ,
zpět na článek