iDNES.cz

Za uměním přímo do ulic. Trasu pomůže naplánovat interaktivní mapa

  13:12
Pandemie covidu-19 vzala lidem možnost obdivovat práci umělců. Ačkoliv je mnoho sbírek k vidění online, přímý kontakt s dílem virtuální realita nenahradí. Za uměním je však možné vyrazit přímo do ulic města. Galerie hlavního města Prahy totiž v rámci projektu Umění pro město zmapovala stovky soch a plastik, rozmístěných po celé Praze, a vytvořila interaktivní webovou mapu.

Figurální plastika od Olbrama Zoubka stojí v sousedství kolejí Univerzity Karlovy v Troji. | foto: Ondřej Surový, GHMP

„Díky katalogu a otevřeným datům šíříme povědomí o umění v pražských ulicích, kolem kterého lidé třeba denně chodí, ale dosud mu nevěnovali pozornost. V této komplikované době se navíc mohou katalogem inspirovat a prozkoumat díky němu umění, od kterého nás teď, na rozdíl od klasických galerií, neoddělují žádné zavřené dveře,“ říká radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě).

Interaktivní webovou mapu lidé najdou na webu umenipromesto.eu a mohou si s její pomocí naplánovat procházku za uměním.

Velkoformátovou malbu na proseckém sídlišti vytvořil výtvarník Michal Škampa.

Katalog vytvářejí pracovníci Oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy (GHMP). Podle vedoucí tohoto oddělení a kurátorky GHMP Marie Foltýnové je seznam děl na webu postupně doplňován o aktuální i archivní fotografie a o informace o jednotlivých sochách, které zahrnují nejen údaje o tom, kde jsou k vidění, ale také detaily o autorech nebo použitých materiálech. 

Cílem programu Umění pro město je také finanční podpora pořizování uměleckých děl na veřejná prostranství. Z programu je možné financovat různé umělecké projekty v ulicích Prahy. Magistrát takto zaplatil například pořízení muralu, tedy velkoformátové malby na zdi, pro komunitní centrum Jablonecká v Praze 9 nebo vznik venkovní galerie na opěrných zdech nad stanicí metra Vltavská.

GHMP navíc zpřístupnila všechny údaje také ve formátu otevřených dat na městském datovém portálu opendata.praha.eu. Mohou je tak volně využívat i další instituce nebo tvůrci mobilních aplikací. 

„Seznam veřejných plastik galerie zveřejnila jako data ve strojově čitelném formátu, a tak může být jinými tvůrci jednoduše integrován do různých dalších aplikací, třeba těch mapových. S otevřenými daty může pracovat kdokoliv, ať už z veřejného, nebo soukromého sektoru – například obyvatelé, instituce, firmy a startupy,“ vysvětluje radní pro transparentnost Adam Zábranský (Piráti). Město podle něj hodlá podobně postupovat i v případě dalších městských dat z jiných oblastí.

Mozaika na komínech

Vlastní přehledy umění v ulicích mají na svých webech také některé městské části, například Praha 7. Na území sedmé městské části, konkrétně na Výstavišti před sportovní halou, je možné si prohlédnout třeba sochu Hokejista od Zdeňka Němečka nebo keramickou mozaiku od Zdeňka Sýkory, která zdobí odvětrávací komíny Letenského tunelu. 

Aplikace vás vezmou do Národního technického muzea nebo s nimi uvaříte

Vznikla v letech 1967 až 1969 v Jablonci nad Nisou a je vyskládána z 1,2 milionu kamínků o celkové váze pěti tun. Sýkora, který byl průkopníkem počítačového umění, si nechal počítačem vygenerovat kombinace čísel, jež přiřazovaly jednotlivým černobílým obrazcům přesné pozice. V roce 2003 byla letenská mozaika jako jedna z mála realizací ve veřejném prostoru prohlášena za kulturní památku.

Mapu s pěti desítkami snímků a popisy jednotlivých památek připravila také radnice Prahy 12. Zahrnuje nejen plastiky, sochy, reliéfy, skulptury, mozaiky či malby, ale také pamětní desky rozeseté po zákoutích celé městské části. Nyní lze do Prahy 12 vyrazit třeba za díly autorů Pravoslava a Jindřišky Radových. 

„Se sérií jejich keramických plastik se lze setkat téměř ve všech mateřských školách,“ shrnuje dílo Radových památková mapa. Z jejich dílny z 80. let 20. století pochází například Pán, vytvořený pro školku v Levského ulici, reliéf Motýl v ulici Pejevové nebo Lev v Mendelově ulici.

zpět na článek