Bobr uvízl v Malé říčce ve Stromovce, musela zakročit záchranná stanice

  19:24
Na začátku října ve Stromovce na slepém rameni Vltavy uvíznul mladý bobr evropský. Pracovníkům ze Záchranné stanice se ho podařilo dopravit do bezpečí a znovu vypustit do volné přírody. Není to první takový případ, ke kterému byli záchranáři zavoláni.

Bobr uvízl v Malé říčce ve Stromovce, musela zakročit záchranná stanice. (14. října 2020) | foto: Záchranná stanice, Lesy hl. města Prahy

Bobr spadl do jímky na konci slepého ramene Vltavy, jemuž se říká Malá říčka. Uvázl pod ochrannou mříží, a protože se odtamtud neměl jak dostat, musel pomoct odborník s odchytovým podběrákem.

Bobra se podařilo bezpečně odchytit, neměl žádné zranění, a tak ho zachránci vypustili zpět do přírody.

„Bobra jsme vrátili na druhý břeh Vltavy do Troji, kde jsme již v minulosti výskyt bobrů zaznamenali,“ uvádí Záchranná stanice.

Bobr uvízl v Malé říčce ve Stromovce, musela zakročit záchranná stanice. (14. října 2020)

Tento případ ale není ojedinělý. „Poprvé jsme se v Praze s bobrem v nesnázích setkali v roce 2016 – na jaře toho roku jsme jednoho vysíleného bobra vyprošťovali z betonové nádrže u Vltavy nedaleko dostihového závodiště ve Velké Chuchli. Další ‚bobří případ‘ jsme řešili loni – jeden z pražských bobrů uvízl v kanále přivádějícím vodu do vodní elektrárny na Císařském ostrově,“ dodávají záchranáři.

Přestože jsou bobři vynikající plavci, některým nástrahám na řekách a vodních dílech se nemohou vyhnout. Na území hlavního města Prahy je výskyt bobrů evropských evidován od roku 2015. 

Že se bobři po takřka 200 letech vrátili do Prahy, tehdy potvrdila Česká zemědělská univerzita v Praze díky fotopastím, které u Vltavy zachytily rodinu těchto vzácných vodních hlodavců

Autor: