V Praze jezdila část vlaků oklikou, měly až tříhodinové zpoždění

  10:06,  aktualizováno  16:14
Až tři hodiny zpoždění v sobotu nabíraly vlakové spoje, které jezdí mezi Prahou a Benešovem. Mohlo za to strhlé trakční vedení na nádraží v Hostivaři. Vlaky kvůli tomu musely sedm hodin jezdit oklikou. Zpět na původní trasu se vrátily před 16. hodinou.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Výluka nastala krátce před devátou ráno. „Na Zahradním Městě došlo při průjezdu rychlíku k prověšení trakčního vedení,“ řekl iDNES.cz mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Po 14. hodině Gavenda popsal přesněji, co se stalo: „Na vině je projíždějící rychlík 709. Nerespektoval návěst pro elektrický provoz, nestáhl sběrač a poškodil jím trolejové vedení v místě děliče.“

Právě dělič opravu zkomplikoval a původní předpoklady znovuzprovoznění tratě se dvakrát odsouvaly. Nakonec byla oprava dokončena v 15:51 a vlaky místem začaly jezdit bez omezení.

Zpoždění tři hodiny

Výluka se přitom v sobotu dotkla více než pět desítek spojů, které jezdí mezi Prahou a Benešovem. Kvůli ní osobní vlaky, rychlíky, expresy či vozy EuroCity nesměly zastavovat ve stanici Praha Hlavní nádraží ani Praha-Hostivař. „Jezdí odklonem přes Prahu-Libeň,“ uvedla ráno mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. 

Ještě ráno web ČD hlásil zpoždění pár desítek minut, k poledni to bylo až 180 minut. Tato velká časová ztráta se týkala například rychlíku 709 Vltava. Další soupravy byly zpožděny o 30 nebo i 50 minut.

Opravu trakčního vedení i vybavení tratě nejprve komplikovalo odtažení rychlíku, poté byl problém ve zprovoznění děliče, který není lehce nahraditelný.

Autor: