Policie viní desítky lékařů a sester, že léta vykazovali fiktivní péči

  11:16,  aktualizováno  14:53
Policie obvinila téměř šedesát lidí z podvodného vykazování nemocniční péče. Mezi obviněnými jsou lékaři, sestry i pacienti soukromého zdravotnického zařízení ve Středočeském kraji.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Podle policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) vznikla pojišťovnám škoda 19 milionů korun. 

Z podvodu obvinili jednu právnickou osobu z nestátního zdravotnického zařízení ve Středočeském kraji dalších 58 fyzických osob. 

„Mezi obviněnými jsou i někteří pacienti, kteří měli vědomě souhlasit s použitím svých osobních údajů k vykazování fiktivních hospitalizací, ačkoliv ve vykazovaném období ve skutečnosti hospitalizováni být neměli,“ popsal mluvčí  NCOZ Jaroslav Ibehej.

Obviněným hrozí trest od 5 do 10 let, stíháni jsou na svobodě. 

30.června 2020 v 13:52, příspěvek archivován: 01.července 2020 v 07:45

Je to Nemocnice Na Pleši. Roky jsem investoval spoustu peněz a času, abychom z nemocnice na zavření udělali moderní a oblíbené místo. Moc o detailech nevím, nemám ty dokumenty ale provozovali jsme to non- profitně a lidé tam z toho neměli odměny, jen platy menší, než ve státním. Všechny peníze šly na léčení- nikdo si nic nebral, nevyplácel se zisk, nic. Pojišťovny neměly námitky i když se věc řeší roky. Teď je to největši zločinné spolčení (podle obviněných) za historii ČR. Mně osobně ani lidi z mého okolí nikdo nevinní. Víme jen, že Policie zablokovala účty a asi bychom měli ukončit léču pacientů atd. Nevím, kdo za to může. Každopádně mně to výlečilo ze snahy něčemu pomáhat a řešit to nebudu. Ať si to koupí, nebo vezme, kdo chce. Budu rád, když to bude rozvíjet- je to jeho.Já jsem dal peněz i snahy hodně- tak zas někdo jiný.

Podle kriminalistů páchali obvinění trestnou činnost nejméně od roku 2011 do konce roku 2015. Spis o zahájení trestního stíhání má 1132 stran a policisté z  NCOZ ho pro jeho objemnost museli doručit osobně všem obviněným.

Ke kauze se na svém Facebooku vyjádřil prezident Stomatologické komory Roman Šmucler, podle kterého mělo jít o pracovníky v Nemocnici Na Pleši na Příbramsku. Do zařízení prý sám investoval, podle něho šly všechny peníze na léčení a neví o nikom, kdo by se obohacoval.

Autor: