Nadšenec chce postavit plastiku koronaviru. Jako poděkování první linii

  16:52
Na místě bývalého komunistického pomníku v Praze 16 by do konce roku mohla vyrůst plastika ve tvaru koronaviru covid-19. Postavit ji chce místní obyvatel jako poděkování zdravotníkům a pečovatelům za jejich práci v době pandemie. Peníze na plastiku chce vybrat ve veřejné sbírce.

Návrh plastiky ve tvaru koronaviru COVID-19 v Radotíně. | foto: Jiří Frog Muller

Asi tunová plastika z kovu by měla stát v ulici K Cementárně. 

„Samotná plastika vychází z tvaru viru SARS-CoV-2 a velikostně se bude blížit k třem metrům v průměru. Obal viru vytváří čtyři ocelové obruče z kterých symetricky vystupuje červený peplomerový glykoprotein S (sosáčci),“ napsal na stránkách projektu jeho autor Jiří Frog Müller.

Plastika ponese název Pocta první linii, jako připomínka nasazení všech pracovníků takzvané první linie v období nouzového stavu.

„V době pandemie jsem na procházkách se psem chodil okolo pečovatelského domu v Radotíně, kde byla solidarita a pomoc na první pohled viditelná. O kousek dál je prázdný podstavec, tak jsem si tyto dvě věci hned spojil,“ řekl iDNES.cz Jiří Frog Müller.

Prázdný podstavec tu zůstal po strženém pomníku Rudých letnic. Radnice ho nechala odstranit v 90. letech, protože připomínal střet četníků s komunistickou mládeží, při kterém bylo postřeleno pět dívek. Událost komunisté později využili ve své propagandě.

Vlastníkem pozemku jsou Lesy České republiky, které již s výstavbou plastiky souhlasily. Na dotaz iDNES.cz mluvčí státního podniku Eva Jouklová informaci potvrdila s tím, že souhlas má několik podmínek. S umístěním plastiky musí souhlasit dotčené samosprávy, především pak vedení městské části a orgán státní správy ochrany přírody. Nesmí také dojít k poškození lesního terénu.

Autor projektu se chce po prázdninách domluvit s radnicí a do konce roku plastiku vážící jednu tunu dokončit. Projekt financuje pomocí veřejné sbírky.

„Musíme vybrat alespoň tři sta tisíc a v případě, že vybereme více, darujeme přebytek pečovatelskému domu v Radotíně,“ dodal Müller.

Autor: