VIDEO: Kytínský pivovar kromě piva připravuje dezinfekční roztok pro obec

  16:40
Obec Kytín na Praze-západ se dočkala pomoci v boji s nákazou koronavirem od neobvyklého zdroje. Místní pivovar využil svých zásob dezinfekce na pivní tanky, kterou v naředěném stavu dodává k čištění veřejných prostor. Obec by jinak neměla čím dezinfikovat.

Kytínský pivovar k výrobě dezinfekce použil koncentrát z kyseliny peroctové.

„My pivovar neustále dezinfikujeme, takže prostředky máme. Navíc je to relativně levné a máme toho dostatek. Lze z toho naředit obrovské množství kubíků tekutiny,“ řekl iDNES.cz sládek pivovaru Kytín Petr Růžek.

Podle něj se tato dezinfekce běžně používá v potravinářském průmyslu a pivovary ji mají na čištění pivních tanků. V tomto prostředí je primárně určena na odstranění mikroorganismů, dokáže zahubit i viry.

Naředěný roztok odebírá obec Kytín na čištění autobusových zastávek, sezení, domov pro seniory, nebo dezinfikování venkovních hřišť.

Podle starosty Miloslava Holého by jinak obec bez pivovaru neměla žádnou dezinfekci, protože z přídělů jí dostala zanedbatelné množství a těchto prostředků je teď na trhu nedostatek.

Kytín pomáhá i dalším minipivovarům

Pivovar také rozjel webovou aplikaci zachranpivo.cz, která má pomoci s distribucí piva, které malé pivovary navařily před vyhlášením nouzového stavu.

„Sami máme v zásobě přes 14 tisíc litrů piva. Ty můžeme prodávat jedině stáčené do PET lahví přes tzv. žíznivé okénko. Naše restaurace musí zůstat zavřená, stejně tak podniky našich odběratelů,“ vysvětluje jednatel kytínského pivovaru Michal Pomahač důvod, proč Zachraň pivo vzniklo.

„Dali jsme dohromady distribuční síť, která zahrnuje malé i velké obchody, výdejny v pivovarech, nebo i restaurace. V této síti se pak budou prodávat piva nejen z Kytína, ale ze všech pivovarů, které se do iniciativy zapojí. Přes náš web si milovníci piva mohou najít nejbližší žíznivé okénko,“ popisuje.

Projekt odstartoval ve spolupráci s devíti malými pivovary, kromě Kytína se zapojil Pivovar Nachmelená Opice, Bubenečský pivovar, Pivovar Monopol Teplice, Zámecký pivovar Frýdlant, Pivovar Hostomice pod Brdy, Pivovar Lužiny, Olivův pivovar a Pivovar U Tomana.

Autor: