Pád z 19. patra nezanechal na chlapci závažnější následky, už je i doma

  13:54
Po sedmdesáti dnech v nemocnici byl domů propuštěn patnáctiletý chlapec, který se zřítil z devatenáctého patra budovy v pražských Hájích. „Jeho současný stav se jeví jako velmi dobrý, bez viditelných závažnějších následků,“ uvedl pro Blesk.cz chlapcův ošetřující lékař. Jeho šance na normální život byly přitom po pádu mizivé.

Pád člověka z nejvyššího patra ubytovny Kupa v Praze 11. (4.12.2020) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Chlapec spadl v prosinci loňského roku z téměř 60 metrové výšky. Jeho pád naštěstí zbrzdila stříška, skrze kterou propadl, i tak byl ale do Thomayerovy nemocnice převezen v bezvědomí s vážnými zraněními.

V důsledku pádu měl chlapec natržená játra a ledvinu, poraněný mozek a plíce a zlomeniny žeber a pánve. Lékaři ho po příjmu napojili na plicní ventilaci a podařilo se jim stabilizovat jeho životní funkce. Po dvanácti dnech už pacient dokázal dýchat sám a z plicní ventilace byl proto odpojen. Vážným zraněním navzdory chlapec nemusel podstoupit žádný rozsáhlejší chirurgický zákrok.

Funkční vyšetření plic, které chlapec absolvoval šest týdnů po pádu, vykázalo jejich sníženou vitální kapacitu zhruba na sedmdesát procent. „To je ale po takovém úrazu odpovídající, může to být také v důsledku dlouhodobé resuscitační péče na ventilátoru a následném pobytu na lůžku,“ uvedl pro Blesk Martin Prchlík, vedoucí lékař Jednotky intenzivni a resuscitační péče Kliniky dětské chirurgie a traumatologie ve Fakultní Thomayerově nemocnici.

Chlapcův zdravotní stav se postupně zlepšoval a 12. února, sedmdesát dní od hospitalizace, mohl být propuštěn domů. Musí však ještě užívat antiepilepitka, jelikož se u něj v důsledku poranění mozku objevily epilepitcké záchvaty. 

Návrat do běžného života takřka bez omezení

„V současné době musí chlapec ještě užívat antiepileptika, i když je nyní bez klinických projevů poúrazové epilepsie. Vzhledem i k dobrému nálezu na elektroencefalografickém vyšetření bude možno i tyto léky postupně vysazovat. Po této stránce se zhojil bez jakýchkoliv následků, člověk tomu skoro až nevěří,“ konstatoval Prchlík.

Kromě užívání antiepileptik ale léčba pro chlapce v podstatě skončila. Musí se sice ještě dostavit na kontroly do nemocnice, jinak ho ale čeká návrat do normálního života. „Může se normálně pohybovat v rámci každodenního běžného života bez dalších omezení, ale větší zátěž a sportování jsme mu zatím nedovolili,“ řekl lékař.

Případ nadále vyšetřuje policie, která s ohledem na věk zraněného nebude věc komentovat.

Autor: