Otec dostal na mikulášské procházce s dětmi infarkt, pomohla kolemjdoucí

  16:24
Podvečerní procházka před svátkem svatého Mikuláše se pro dvě děti a jejich otce proměnila v drama. Muže totiž na ulici v pražských Vinohradech postihl srdeční infarkt. Díky pomoci kolemjdoucí ženy a spolupráci policie se záchranáři, ale přežil.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pětapadesátiletý muž vyrazil se svými dvěma dětmi na procházku minulý týden ve čtvrtek, na ulici ale zkolaboval.   

„Svědkyně události, kolemjdoucí žena, ihned vytočila linku 155 a podle rad dispečerky na telefonu začala poskytovat muži nepřímou srdeční masáž,“ uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová.

Operátorka také ihned na místo vyslala záchranku a požádala o policejní hlídku s automatizovaným externím defibrilátorem. Policisté přijeli jako první a podali muži jeden výboj, díky kterému se probral z bezvědomí.

„Záchranáři pak muže vyšetřili a zjistili, že prodělal akutní infarkt myokardu. Následně pacienta transportovali do Všeobecné fakultní nemocnice na katetrizační jednotku,“ dodala Poštová.

O děti zatím bylo postaráno v nedaleké restauraci.

Podle záchranářů jde v podobných případech o každou minutu a je důležité, aby záchrana začala co nejdříve po kolapsu.

„Je to příklad skvělé spolupráce všech součástí takzvaného řetězce přežití, počínajícího příkladnou reakcí svědků události, kteří začali muži poskytovat ihned pomoc podle rad dispečerky záchranné služby,“ podotkla Poštová.

Autor: