iDNES.cz

V Praze začala fungovat mapa pohybu vozů MHD, tramvaje zatím chybí

  18:16
Webová aplikace Regionálního organizátora pražské integrované dopravy (ROPID) ukazuje na mapě všechny nasazené autobusy v Praze i příměstské spoje. Kromě aktuální polohy data ukazují i zpoždění. Sledování tramvají a vlaků zatím chybí, stejně jako některé další informace ohledně autobusů dopravního podniku.

ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Co už několik let funguje v případě městské hromadné dopravy v Brně, začalo fungovat tento týden částečně i v Praze. Prostřednictvím webové aplikace mapa.pid.cz lze sledovat přes tisíc spojů městské i příměstské dopravy.

„Aktuální informace o polohách autobusů si teď jednoduše zobrazíte na mapě. Vyberete si svou linku nebo lokalitu a hned vidíte, kdy vám to přijede, případně jestli je kvůli hustému provozu autobus zpožděný,“ uvedl k aplikaci náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr.

Kromě zpoždění, které zobrazuje mimo jiné i aplikace Lítačka, je možné u autobusů soukromých dopravců zobrazit i detailní údaje o konkrétním autobusu, jako o jaký typ se jedná, nebo zda je klimatizovaný.

Tyto detaily bohužel chybí u všech autobusů pražského dopravního podniku, který tyto údaje odmítl poskytovat kvůli bezpečnosti řidičů. Stejné údaje přitom poskytuje dopravní podnik v Brně. Vyjádření DPP redakce iDNES.cz shání.

U všech autobusů lze ale zjistit informace o bezbariérovosti.

Co se týká samotné polohy autobusů, ta je na mapě zatím spíše přibližná. Podle Ropidu se autobusy do systému hlásí každých 30 a 120 sekund, k tomu se přičítá zpracování samotné informace, takže sledovaný autobus, který kolem vás projede, může být na mapě ještě stovky metrů daleko. Tento nedostatek Ropid řeší.

V mapě lze také zapnout filtr autobusových linek, nebo zobrazit zastávky s informacemi o příjezdech.

K dispozici jsou zatím jen data z autobusů a přívozů. Podle Scheinherra by se do mapy měly přidat tramvaje v příštím roce a vlaky podle Ropidu snad už tento rok.

„Polohy vlaků již máme k dispozici díky novým smlouvám se Správou železnic a s dopravci, paradoxně je však problematičtější získat přístup k jízdním řádům, které doposud neexistují v uspokojivé strojově čitelné variantě. Na přípravě intenzivně pracujeme a rádi bychom vlaková data zapojili ještě v tomto roce,“ uvedl mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Data poskytované soukromými dopravci a v budoucnosti i dopravním podnikem by měla být také zanesena do městské datové platformy Golemio.

„Současnou ambicí není jen samotné zobrazení poloh vozů v reálném čase na mapě, nýbrž také propojování a zpřístupnění dat i dalším aplikacím a vývojářům. Již nějaký čas předáváme jízdní řády a polohové informace z více než 2500 autobusů 26 dopravců do pražské Datové platformy Golemio, kterou vyvíjí a provozuje městská společnost Operátor ICT,“ dodal vedoucí odboru technického rozvoje a projektů Ropid Zbyněk Jiráček.

Online sledování spojů má už také Ostravský dopravní podnikOlomoucký kraj, neb  Ústecký kraj.

Autor:
zpět na článek