iDNES.cz

Nahradit rachejtle videomappingem je nesmysl, říká tvůrce ohňostrojů v Praze

  14:14
Novoroční ohňostroj v Praze by mohla důstojně nahradit jen dronová show, tu ale české zákony téměř neumožňují. To si myslí muž, který pro metropoli chystal posledních šest pyrotechnických představení. „Navíc by stála neskutečné peníze,“ pravil Martin Peter.

„Jakákoli jiná multimediální show je podle mého nesmysl. Většinou se totiž jedná o vizuál hodně nízko při zemi, který uvidí mnohonásobně méně lidí,“ říká Peter k rozhodnutí pražských radních, že příští rok ohňostroj nahradí videomapping.

Fotogalerie

Připomíná také, že novoroční ohňostroj odpalovaný z Letenské pláně měl díky množství pozorovacích míst až sto tisíc návštěvníků, plus další stovky na odlehlejších místech.

„Pan primátor dává na hodně hlasitou menšinu lidí,“ míní ohňostrůjce. Podle něj navíc ani tato změna neudělá z Prahy na Nový rok klidné místo.

„Ohňostrojům dělá špatné jméno právě odpalování dělbuchů v ulicích, kterému já říkám válka. Jenže to se nezměnilo a nezmění, navzdory zákazům. Je to totiž neregulovatelné,“ uvedl Peter.

Rozporuje i tvrzení Prahy, že se snaží reflektovat světový trend, kdy se od ohňostrojů ustupuje.

„To ale není pravda. Veškerá partnerská města Prahy avizují, že vzhledem k nadcházejícímu kulatému roku bude ohňostroj ještě větší,“ podotýká Peter.

Jeho posledním argumentem pro zachování ohňostroje ve stávající podobě je pak to, že Praha bez něj byla jenom jednou v moderní historii, a to v roce 2011. Lidé to prý tehdy nelibě nesli.

„Videomapping je bez odpadu a může se opakovat“

Naopak šéf pražské videomappingové přehlídky Signal Festival Martin Pošta přechod od ohňostroje k promítání vítá.

Šli byste se na Nový rok v Praze radši podívat na ohňostroj, nebo na videomapping?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 15. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

Ohňostroj
Ohňostroj 4463
Videomapping
Videomapping 1645

„Nevzniká z něj odpad. Navíc se může promítat i několikrát za večer v krátkých intervalech, a tak na něj přijdou třeba i celé rodiny s dětmi a prarodiči,“ podotýká Pošta a odmítá tak tezi, že tuto světelnou show uvidí méně lidí než ohňostroj.

A zmiňuje, že stěžejní pro úspěch bude i výběr lokace.

„Nejde jen o budovu, ale také o různá povolení, dostatečný prostor před stavbou a bezpečnost lidí, kteří se na videomapping dívají,“ uzavírá Pošta s tím, že omezení dopravy v místě akce je nutností. Tedy stejně jako u klasického ohňostroje.

Podívejte se, jak se chystal pražský novoroční ohňostroj (12/2018):

31. prosince 2018

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
zpět na článek