Na Vinohradech bourají chráněnou vilu, úřad demolici prozatím zastavil

  11:00,  aktualizováno  14:27
V památkově chráněném území na pražských Vinohradech začal majitel v ulici Na Šafránce bourat čtyřpatrovou vilu z roku 1921. Radnice Prahy 10 tvrdí, že demolice není povolená. Situaci dopoledne na místě řešilo vedení městské části.

„Vedoucí stavebního úřadu městské části se stavbyvedoucím sepsala protokol, v pondělí ráno přijdou úředníci dohodnout další postup,“ řekla po jednání starostka Prahy 10 Renata Chmelová, která už v pátek vyzvala stavbyvedoucího telefonicky k přerušení demoličních prací a vyčkání na kontrolu stavebního úřadu.

Rondokubistická vila od architekta Františka Alberta Libry nebyla obydlená a v poslední době změnila majitele. Demolice budovy začala v pátek a radnici na ni upozornili místní obyvatelé. Mluvčí Prahy 10 Vít Novák informoval, že k budově je od loňského února vydané povolení na přístavbu a stavební úpravy.

„Na základě požadavku odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy nebylo součástí stavebního záměru odstranění stavby, ale postupné úpravy stávajícího bytového domu,“ zdůraznil Novák.

Městská část proto podala památkářům z magistrátu podnět na prověření demolice. Na staveniště se dopoledne vydala starostka Chmelová s místostarostou pro územní rozvoj Martinem Valovičem.

Vila měla porušenou statiku, zdůvodnil pracovník firmy

„Bourání objektů v památkově chráněném území bez patřičných stanovisek je velmi nebezpečný a bohužel čím dál víc rozšířený jev,“ poznamenal Valovič, který je členem České komory architektů.

Stavební úřad a památkáře vyzval, aby vůči stavebníkovi zvolili maximálně možný tvrdý postup, což v praxi za zbourání vily bez povolení znamená dvoumilionovou pokutu.

„Aby to od podobných úvah odradilo další stavebníky a nic podobného se už neopakovalo,“ dodal Valovič.

Majitel vily, firma AWM Bohemia CZ, podle Chmelové tvrdí, že se v domě objevily praskliny a krovy střechy byly ztrouchnivělé.

Vila se ještě dá zachránit, řekla po kontrole starostka

„Na místě jsme usoudili, že stavba se dá ještě zachránit. Vyzvali jsme stavebníka, aby v demolici nepokračoval, dokud s ním nebude zahájeno řízení,“ řekla Chmelová.

Městská policie zároveň označila páskami nebezpečné místo, kde nad chodník visela část střechy a okap. Chodník bude uzavřený i plotem. „Nejvíc ale na stavbu dohlížejí místní. V okolí žijí i potomci těch, kdo domy v kolonii stavěli,“ dodala Chmelová.

Dům v kolonii Svépomoc se nachází na území pražské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice. Právě to, že se vila nachází v souboru dalších vil, podle Chmelové její hodnotu zvyšuje.

„Dohodli jsme se, že uděláme maximum pro to, aby stavebník nejen dostal pokutu od stavebního úřadu, ale aby mu bylo nařízeno vrátit stavbu do původního stavu,“ řekla Chmelová. Jednat chce dál i s magistrátními památkáři a Národním památkovým ústavem.

Autoři: ,