Vozy metra i tramvaje vyčistí nanodezinfekce, slibuje dvouletý účinek

  14:28
Pražský dopravní podnik chce zvýšit ochranu proti šíření virů a bakterií v městské hromadné dopravě s pomocí dezinfekce na bázi nanočástic. Přípravek má na povrchu vydržet aktivní až dva roky. Podnik jej začne nanášet nejdříve v soupravách metra, poté dezinfikuje i autobusy a tramvaje.

Pražský dopravní podnik začne autobusy a soupravy metra a tramvají dezinfikovat nanotechnologií, která má na povrchu vydržet až dva roky. | foto: Daniel Šabík, DPP

Nový dezinfekční přípravek CleanShield Indor Coating dosud dopravní podnik jen testoval. V posledních dnech ho začal aplikovat v soupravách metra na lince B.

Čištění tramvaje ozonem

„Dezinfekční přípravek na bázi nanopolymerů oxidu titaničitého se v podobě aerosolu systematicky nanáší na všechny vnitřní povrchy vozu,“ uvedla mluvčí dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková.

Po aplikaci se na povrchu vytvoří tenká hydrofobní vrstva, která má likvidovat 99,9 procent virů, bakterií, hub a plísní. Ochranný účinek má podle dodavatele vydržet na povrchu až dva roky.

„Účinnost nové technologie budeme ověřovat prostřednictvím kontrolních stěrů, jež budeme vždy po šesti měsících odebírat z deseti náhodně vybraných tramvají, deseti autobusů a deseti vozů metra. Pokud dodavatel nedostojí svým deklaracím v účinnosti, budeme požadovat opakovanou dezinfekci vozů na jeho náklady,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Ošetřit soupravu metra o pěti vozech trvá hodinu, další dvě hodiny se musí vozy odvětrávat. Všech 146 souprav metra podnik tímto způsobem dezinfikuje do poloviny dubna.

Vozy, které byly touto nanotechnologií ošetřeny, budou označeny pro cestující samolepkou s nápisem: “Zdravé prostředí – Vyčištěno technologií TiO2.“

Stejnou technologii nasadí DPP do konce dubna i na autobusy a tramvaje.

Na začátku března dopravní podnik čistil tramvaje a autobusy ozonem.

6. března 2020

Autor: