Nádraží Vyšehrad, ošklivá jizva na tváři Prahy. Chátrá už šedesát let

Secesní, památkově chráněný, objekt míjejí každý den tisícovky Pražanů. Na jednom z nejkrásnějších českých nádraží se nepřehlédnutelně podepsal zub času. I přes roky snah je řešení stále v nedohlednu, majitel se o budovu nestará, ale za méně, než 130 milionů ji prodávat nechce. Budovu představujeme v dalším díle seriálu Mizející Praha.

Budovu v secesním stylu postavili Pražané v letech 1904 a 1905 podle návrhů neznámého architekta. 

„Nádraží bylo dostavěno v roce 1905. Neznáme bohužel autora, spekuluje se, že to mohl být Antonín Balšánek nebo Jan Vejrych,“ říká Zdeněk Lukeš, historik architektury.

Po 55 letech služby bylo nádraží v roce 1960 zrušeno a opuštěno, od té doby chátrá.

Snah o záchranu secesní stavby byla celá řada, ze soukromého i veřejného sektoru, většinu z nich zmařil přístup majitele, zahraniční společnost RailCity Vyšehrad. Vlastník odmítl i nabídku města Prahy na výkup budovy za 67 milionů, požaduje jich 130.

Jiný nedávný projekt zase počítal s opravou stanice a výstavbou moderních budov po jejích stranách, bohužel také skončil neúspěchem. 

„Developer jednal s památkáři o výšce nové zástavby v okolí nádraží, nicméně dohadování se vleklo do nekonečna a budova mezitím chátrala dál, dodal Zdeněk Lukeš. „Najít pro ni využití v téhle lokaci asi nebude jednoduché,“ vysvětluje.

Autoři: ,