Na zloděje bicyklů ukáže umělá DNA aplikovaná příbramskými strážníky

  18:36
Městští policisté začnou v Příbrami od pondělí „lepit“ zájemcům na kola a invalidní vozíky syntetickou DNA, která je ochrání při krádeži. Příbram bude po Nymburku, Nelahozevsi, Neratovicích, Mělníku a Kralupech dalším městem ve středních Čechách, které nabízí takzvané forenzní značení, které usnadňuje identifikaci majitele stroje.

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Příbramští strážnici budou značit všechny typy jízdních kol, elektrokol, koloběžek a ostatních dopravních prostředků poháněných lidskou silou a také mechanické či elektrické vozíky. Metoda značení je založena na technologii UV složky a souboru mikroteček s kódem složeným z písmen a číslic, který je podobný lidské DNA.

„Tyto mikrotečky přeneseme na kola či kompenzační pomůcky. Zároveň předmět opatříme samolepkou, která potencionálního pachatele upozorní, že věc je označena syntetickou DNA a zaregistrována v národním registru forenzního značení REFIZ,“ vysvětluje manažerka prevence kriminality příbramské radnice Lucie Máchová.

Umělý originál

Syntetická DNA je stejně jedinečná jako lidská – neexistují dvě totožné. Při nanášení má bílou konzistenci a připomíná lepidlo. Na jízdním kole se označuje až deset míst, aby při případné krádeži bylo možné identifikovat skutečného majitele kola, i kdyby se ho zloděj pokusil rozprodat po jednotlivých kusech.

Značení jednoho stroje včetně zasychání trvá přibližně půl hodiny. Během čtyřiadvaceti hodin unikátní označení úplně zatvrdne a je pro lidské oči neviditelné. Rozpoznat se dá jen pod UV lampou a „přečtou“ ho jen speciální čtečky.

Forenzní značení kol, koloběžek a invalidních vozíků syntetickou DNA odstartovalo v České republice v roce 2015. Od té doby se do projektu zapojily více než tři desítky měst. Ve Středočeském kraji byly mezi prvními loni v září Nelahozeves, Mělník, Nymburk, Neratovice a v listopadu Kralupy nad Vltavou.

 V Nymburku v prvních dnech dostalo soubor mikroteček s unikátním kódem 31 jízdních kol a elektrokol a jeden speciální invalidní vozík. V Neratovicích si nechalo označit kola na 27 majitelů a strážníci pokračovali s „lepením“ syntetické DNA na kola letos na jaře podobně jako jejich kolegové v Kralupech nad Vltavou, kde se zatím poslední značení provádělo před necelým měsícem.

Pro Příbramáky je služba zcela zdarma

V Příbrami odstartuje forenzní značení 15. října na služebně městské policie na náměstí T. G. Masaryka. Strážnici ho budou provádět ve všední dny od 8.30 do 14 hodin. Zájemci se mají předem objednat. S sebou si přinesou občanský průkaz a doklad o koupi kola, koloběžky či invalidního vozíku, který chtějí označit a zaregistrovat od REFIZu. Stroj musí být suchý a čistý, aby se na něj látka se syntetickou DNA a výstražnou samolepkou dobře přichytily. „Pro občany Příbrami je služba zdarma,“ doplňuje Lucie Máchová. Forenzní označení odolává běžným chemikáliím, mytí a soli.

V loňském roce bylo odcizeno na Příbramsku osmnáct jízdních kol. „Přímo v Příbrami šest,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová. Letos řešili její kolegové krádež kola celkem šestkrát. Pokud jsou ale kola nebo jiné jízdní stroje označené syntetickou DNA, jsou pro zloděje téměř bezcenné v případě, že se je pokusí prodat.

Mikrotečky pro minimálně 400 strojů

Aktuálně mají strážníci v Příbrami připravenou syntetickou DNA a výstražné samolepky na minimálně čtyři sta kol nebo invalidních vozíků. „Forenzní značení se objednává v sadách. Jedna sada obsahuje přibližně 1 500 mikroteček a můžeme s ní označit padesát až sto předmětů. Záleží, na kolika místech budeme předmět označovat,“ vysvětluje mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová.

Forenzní značení syntetickou DNA včetně výstražných samolepek, letáků a identifikačních prostředků vyšel celkem na 65 tisíc korun. Radnice na něj získala dotaci z ministerstva vnitra z Programu prevence kriminality ve výši 56 tisíc korun.