iDNES.cz

Mnichovo Hradiště se od středních Čech neodtrhne, kraj mu slíbil pozornost

  17:36
„Na Ještěd vidíme, na Smíchov ne.“ Povzdech, který zazněl loni v září na zastupitelstvu v Mnichově Hradišti, jasně ilustroval náladu posledních let v tomto městečku na Mladoboleslavsku. Tedy že lidé v regionu se cítili opomíjeni. Části vedení města i obyvatel se nelíbil přístup předchozího vedení Středočeského kraje.

Zámek v Mnichově Hradišti | foto: MAFRA

„Zájem krajského úřadu většinou končí Mladou Boleslaví,“ uvedl tehdy starosta Ondřej Lochman.

I proto vedení města rozhodlo, že začne pracovat na odpojení od Středočeského kraje a naopak připojení k Libereckému kraji, na jehož hranicích leží. Liberecké hejtmanství podle starosty dříve pracovalo lépe.

„Například během první vlny koronavirové krize proudily informace do regionu rychleji právě z Liberce. Tamní kraj byl v řešení covidové krize před Středočeským vždy minimálně o týden napřed,“ kritizoval tehdy Lochman.

Plán na „odtržení“ ale nakonec zůstane jen v rovině úvah. Nová Středočeská hejtmanka Petra Pecková se totiž v těchto dnech dohodla se svým libereckým protějškem Martinem Půtou na spolupráci právě pro Mnichovohradišťsko a také Turnovsko. Deklarují, že oba regiony nebudou na okraji zájmů, bez ohledu na to, k jakému kraji patří.

„Jsme největší kraj v republice a je možné, že některé okresy a obce našeho regionu mohly být v minulosti předchozími vedeními Středočeského kraje opomíjeny. Chceme proto nastavit úzkou spolupráci mezi Mnichovým Hradištěm a Turnovem, stejně jako naším a Libereckým krajem,“ uvedla hejtmanka Pecková.

„Věřím, že to povede k lepším službám pro občany v tomto území, které spojuje nejen Český ráj, ale třeba i společná myšlenka rychlého železničního spojení do Prahy. Věřím, že Mnichovo Hradiště se už nebude cítit odstrkované a přehlížené,“ řekla hejtmanka.

Úsilí by neodpovídalo přínosům, říká starosta

„V současné chvíli by vynaložené úsilí na územní změnu neodpovídalo přínosům. Územní změna by nebyla ani jednoduchá, ani rychlá,“ uvedl starosta Lochman. „Fanoušky připojení ke kraji na severu sice zklamu, ale není třeba klesat na mysli, slíbili jsme si pravidelná půlroční setkání a práci na stanovených bodech,“ dodal.

Prověřovací analýza totiž ukázala na témata, na kterých budou oba kraje s Mnichovým Hradištěm a Turnovem spolupracovat.

„Rádi bychom společně postupovali při modernizaci a zrychlení železničního spojení mezi Libercem a Prahou nebo na projektu cyklotrasy Greenway Jizera,“ uvedl liberecký hejtman Martin Půta.

„Dalším společným tématem je srovnání tarifů veřejné dopravy tak, aby se Mnichovo Hradiště, Turnov a Mladá Boleslav překrývaly,“ doplnila hejtmanka Petra Pecková.

Čtvrtým okruhem je užší spolupráce mezi městy Turnov a Mnichovo Hradiště a pátým jsou koordinované kroky v rámci turistické propagace a péče o Chráněnou krajinnou oblast Český ráj.

Turnov by chtěl být „okresním městem“

Intenzivnější spolupráci vítá i starosta Turnova Tomáš Hocke, jehož správní obvod obce s rozšířenou působností přímo sousedí s Mnichovým Hradištěm.

„My bychom případným spojením mohli uvažovat třeba o vytvoření nového okresu Turnov. Chápu, že to nyní není na stole, ale s kolegou starostou se budeme snažit zajistit dostupnost co nejlepších služeb pro naše občany,“ uvedl Hocke.

„Začali jsme, a to je hlavní. Každý půlrok se budeme pravidelně potkávat a plánovat, jak a kam se společně budeme ubírat,“ dodal Ondřej Lochman.

Obec s rozšířenou působností Mnichovo Hradiště vznikla 1. ledna 2003. Původně jakožto okres Mnichovo Hradiště patřil v padesátých letech 20. století Libereckému kraji. V roce 1960 spadal jako okres Mladá Boleslav pod Středočeský kraj. Aktuální počet obyvatel je podle Českého statistického úřadu 8 850, průměrný věk je 43 let.

zpět na článek