iDNES.cz

VIDEO: Muž oslnil laserem policisty ve vrtulníku, za pár minut ho sebrali

  15:34
Do velmi nebezpečné situace se v neděli odpoledne dostala posádka policejního vrtulníku, který mířil k pátrací akci na Jičínsko. U Dobrovice na Mladoboleslavsku let zkomplikovalo prudké zelené světlo laserového ukazovátka, kterým neznámý člověk mířil přímo do kabiny.

„Vinou oslnění reálně hrozila nebezpečná situace, že nebude možné pokračovat v letu nebo bezpečně přistát,“ uvedla mladoboleslavská policejní mluvčí Lucie Nováková.

Posádka vrtulníku proto prostřednictvím operačního střediska nasměrovala pozemní hlídku do míst, odkud neustále vycházelo zelené oslňující světlo.

„Policisté paprsky laseru lokalizovali z ulice Kosořická v obci Dobrovice na Mladoboleslavsku,“ upřesnila Nováková. Právě tam také policisté zajistili osmadvacetiletého muže cizí státní příslušnosti.

Ozařování se stíhá jako obecné ohrožení

Podle Marcely Szkanderové z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezídia, pod které letecká služba spadá, policie považuje svícení na zasahující vrtulníky za nejnebezpečnější formu laserových útoků.

„Zrak pilota může být ozářením poškozen dočasně, nebo trvale. Několikasekundová ztráta zrakové kontroly letu závažným způsobem narušuje situační vědomí letce, vyvolává jeho dezorientaci a tím bezprostředně ohrožuje bezpečnost letu,“ uvedla Szkanderová.

Zároveň zdůraznila, že ozáření laserem je vysoce nebezpečná situace, při které může dojít i k letecké nehodě. 

„V současné době jsme schopni zkrátit akční časy zásahů policie na úroveň minut, čímž výrazně vzrostla pravděpodobnost úspěšnosti zásahů. Včasnou přítomností policie na místě incidentu pak dochází minimálně k zabránění dalším útokům a tím k udržování standardní úrovně bezpečnosti leteckého provozu,“ dodala Szkanderová.

To byl i víkendový případ, kdy byl díky spolupráci posádky vrtulníku a pozemní hlídky pachatel během pár minut zadržen.

„V pondělí mladoboleslavští kriminalisté sdělili osmadvacetiletému muži obvinění ze spáchání zločinu obecné ohrožení. V případě prokázání viny hrozí cizinci až osmiletý trest odnětí svobody,“ dodala policejní mluvčí Lucie Nováková.

zpět na článek