V metru na Florenci se budou měnit stropy, práce potrvají čtyři roky

  17:36
Pražský dopravní podnik zřejmě na přelomu roku zahájí dlouholetou opravu stropů ve vestibulu metra Florenc a přilehlých podchodech. Práce z větší části neovlivní provoz metra. K autobusovému nádraží povedou nově eskalátory. Nyní se vybírá zhotovitel prací.
Stanice metra Florenc

ilustrační snímek | foto: Michal Barák, iDNES.cz

Modernizace podchodů a vestibulu již získala pravomocné stavební povolení, nyní byla vyhlášena zakázka na zhotovitele prací.

„Stropní desku stanice Florenc musíme vyměnit. Několik diagnostických šetření, statický posudek i výsledek průzkumu ocelových nosných ložisek stropní konstrukce ukazují rozsáhlou korozi,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Podle Scheinherra průzkumy také ukázaly, že na stavbu byl použit materiál o menší tloušťce, něž udával projekt. Na stavu podchodů se také podepsaly povodně.

Kromě rekonstrukce stropních desek a instalace hydroizolační vrstvy dojde během modernizace také na výstavbu dvojice eskalátorů k Nové odbavovací hale autobusového nádraží Florenc, kde je nyní pevné schodiště.

Samotná stavba potrvá zhruba 4,5 roku v několika etapách. Podle dopravního podniku by se náklady mohly vyšplhat na 1,29 miliardy korun.

Práce budou probíhat za plného provozu metra s tím, že v průběhu etap budou uzavírány části vestibulu či podchodů. 

„Pouze při manipulaci s nosníky a částmi monolitické stropní konstrukce, tj. při odstraňování starých či uložení nových, bude na nezbytně nutnou dobu o některých víkendech ve stanici Florenc přerušen provoz metra,“ uvedl vedoucí komunikace dopravního podniku Daniel Šabík.

Při výlukách bude zavedena náhradní tramvajová doprava mezi Hlavním nádražím, Vltavskou a Nádražím Holešovice. 

„Využijeme pro výluku slepé koleje, které zůstaly v Opletalově ulici, abychom mohli zajíždět co nejblíže k Hlavnímu nádraží. Proto během prací, které nyní provádíme na trati v Seifertově ulici, vybudujeme jejich napojení na trať vedoucí ze Senovážného náměstí do Bolzanovy ulice. V budoucnu je pak prodloužíme a tramvajová trať opět povede až na Václavské náměstí,“ dodal k opravám generální ředitel dopravního podniku Petr Witowski.

Autor: