Praha 1 podporuje návrat maršála Radeckého, projekt ale se sochou nepočítá

  17:10
Kdy se uskuteční přibližně stomilionová a již několik let plánovaná rekonstrukce Malostranského náměstí v Praze, není jisté. Jasněji je však nyní ohledně sochy maršála Radeckého, ta si na návrat do této lokality bude muset počkat. Politici se zatím musí jasně vyjádřit, zda pomníku řeknou ano, či ne.

Vizualizace sochy maršála Radeckého. | foto: Vizualizace: Spolek Radecký

„S návratem sochy Radeckého se teď nepočítá,“ sdělila Anna-Marie Lichtenbergová z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Pro chystanou obnovu Malostranského náměstí, která přijde na 95 milionů korun, dosud není vybrán zhotovitel.

Tato akce se připravuje šest let, kdy přesně začne, není jasné. „Teď nám jde především o to, aby se politici jasně vyjádřili, zda pomníku řeknou ano,  či ne. A podle toho upravíme náš další postup,“ sdělil Jan Bárta, předseda Spolku Radecký, který usiluje o návrat díla zpět na Malou Stranu.

Zástupci sdružení připravili veškerou dokumentaci i pro památkáře a vytvořili studii možného umístění sochy.

„Představil jsem ji na komisi pro veřejnou plastiku na magistrátu. Ale ten na naše podněty moc nereaguje,“ řekl Jan Bárta.

Na přípravné projektové práce aktuálně zástupci spolku vynaložili přibližně 62 tisíc korun, ve veřejné sbírce se jim podařilo vybrat asi 400 tisíc korun. Pod peticí za obnovení díla je nyní 1 700 podpisů.

Zastánci návratu sochy českého vojevůdce a vítěze nad Napoleonem Bonapartem jsou například i pro kompromisní variantu, kdy by se v rámci obnovy Malostranského náměstí položily pouze základy artefaktu. Ty lze zakrýt a návrat sochy Radeckého vyřešit později.

Na obnoveném Malostranském náměstí má stát Radecký, žádá Praha 1

„Apeloval jsem, aby do revitalizace tohoto krásného prostoru byla zakomponována podzemní konstrukce, která by měla umožnit obnovu celého pomníku,“ uvedl k tomu zastupitel hlavního města Prahy Jiří Pospíšil.

Návrat sochy maršála Radeckého má podporu radnice Prahy 1. „Maršál Radecký patřil mezi naše nejvýznamnější vojenské osobnosti a já neskrývám, že patřím mezi zastánce reinstalace tohoto sochařského díla. Právě v současné době je důležité prokázat odvahu a nebát se vrátit zpět něco takto krásného a důstojného,“ prohlásil k návratu pomníku starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Zachování původních proporcí i profilace

Sochu nelze vrátit tam, kde původně stála, tedy na dnešní tramvajovou zastávku Malostranské náměstí. Experti tudíž navrhují vztyčit ji například naproti Malostranské besedě u někdejšího jezuitského Profesního domu, později Zemského soudu, nyní objektu matfyzu.

„Pomník by měl být navržen podle originální výkresové dokumentace a dobových fotografií se zachováním původních proporcí i profilace,“ popisuje obnovu sochy studie. Náklady na pořízení kopie sochy spolek vyčíslil na 20 milionů korun.

Odpůrci Radeckého vnímají jako českého pomahače Habsburků, zastánci návratu jim nabízejí dialog.

Itálie nebude mít námitky, budete-li chtít pomník Radeckého obnovit.

Francesco Saverio Nisioitalský velvyslanec v ČR

Od roku 1918 se opakuje i argument o odporu Italů proti pomníku vynikajícího vojevůdce, který je opakovaně porazil na bitevních pláních na severu Apeninského poloostrova. Italské velvyslanectví je navíc nedaleko Malostranského náměstí.

I tuto námitku příznivci Radeckého vyřešili a obrátili se na italského ambasadora Francesca Saveria Nisia. „Itálie nebude mít námitky, pokud se naše autority rozhodnou pomník Radeckého obnovit,“ komentoval diplomatovu odpověď Bárta.

Pomník i s podstavcem původně dosahoval výšky přes deset metrů, ohrazovala jej čtveřice kamenných sloupků s řetězem na čtvercovém půdorysu o rozměrech cca devět krát devět metrů. K výrobě kovolitci použili deset tun materiálu odlitého z kanonů.

Autory umělecky mimořádně cenného monumentu, slavnostně odhaleného roku 1858, se stali bratři Maxové. Z Malostranského náměstí dílo zmizelo po vzniku republiky v roce 1918.

Autor: