iDNES.cz

Sochu Marie Terezie na Hradčanech doplní Plečnikova alej

  7:38,  aktualizováno  11:37
Praha 6 odhalí první sochu habsburské panovnice v Česku. Plán budí rozporuplné reakce. Části odpůrců vadí samotná postava Marie Terezie, jiným zase umělecké provedení. Příští rok má pak v místě vzniknout alej věnovaná významnému staviteli Jože Plečnikovi.

Na podzim se radnice Prahy 6 chystá slavnostně odhalit přes pět metrů vysokou sochu Marie Terezie. | foto: Vizualizace: Jan Kovářík

Okolí Mariánských hradeb v severní části Hradčan na území Prahy 6 postupně prochází poměrně zásadní proměnou. A paradoxně k tomu dopomohla i výstavba tunelového komplexu Blanka. Neboť právě v okolí zbytků bývalého barokního opevnění Prahy se několik let rozkládala dvě staveniště a teprve dokončení tunelu v roce 2015 bylo impulzem pro proměnu dříve zanedbaného území.

Nově zde vznikly dva parky a mimo to v loňském roce prošlo kompletní obnovou také předpolí Písecké brány, která bývala součástí opevnění. Před ní je nově umístěn pomník nazvaný Vějíř Žofie Chotkové jako připomínka známé české hraběnky. Další poměrně výrazné změny mají letos a příští rok pokračovat.

Právě jeden z obnovených parčíků u ulice Milady Horákové nese od roku 2017 jméno Marie Terezie. A do konce září by se tam měla objevit vůbec první socha této habsburské panovnice na území České republiky. „Vysoká bude kolem 5,5 metru a vytvořena bude z umělého kamene v šedém odstínu,“ popisuje místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina (STAN).

Autorem návrhu nového pomníku je sochař Jan Kovářík, který uspěl ve veřejné soutěži pořádané radnicí už v roce 2013. Jeho projekt je náročný především v tom, že s pomocí polystyrenové makety a speciální formy vznikne finální podoba díla až na místě.

Pomník vladařce bude stát čtyři miliony korun, jen vybudování masivního podstavce vyjde přibližně na 400 tisíc korun. „Necelé dva miliony korun už radnice zaplatila. Máme však z minulosti příslib od magistrátu, že nám na dílo přispěje,“ podotýká místostarosta Lacina a dodává, že by se v ideálním případě mělo hlavní město podělit s Prahou 6 o náklady rovným dílem.

Plán vytvořit v centru Prahy monumentální pomník představitelce habsburské dynastie budí od začátku rozporuplné reakce. Zastánci pocty poukazují na to, že dlouho přetrvávající odpor vůči někdejší rakouské monarchii byl i dílem ideologií režimů, které Československo zažilo během 20. století. A poukazují například na reformy, které panovnice za své vlády zavedla.

Naopak proti instalaci sochy vznikla petice, kterou podepsalo několik stovek lidí. Některým kritikům vadí sama postava Marie Terezie, jiným umělecké zpracování chystané sochy a dalším její umístění v místě, kde padl v roce 1942 člen skupiny Tři králové a protinacistický odbojář Václav Morávek. Park je dnes ale rozdělen ulicí Milady Horákové a pouze jeho jižní část je věnována Marii Terezii, ta severní nadále nese Morávkovo jméno.

Alej pro slovinského architekta

Hned vedle zmíněných parků se dnes nachází zaslepená ulice U Prašného mostu, která dosud sloužila jako provizorní parkoviště. I toto území plánuje Praha 6 přeměnit. Ulice je nyní zanedbaná, přitom se nachází přímo v ose mezi Vítězným náměstím a areálem Pražského hradu a jedná se o hlavní přístupovou cestu k Hradu od severu.

Architekt Plečnik ovlivnil tvář Prahy, honoráře od prezidenta nepřijal

Vzhledem k tomu, že auta mohou už od loňského roku parkovat v sousedních podzemních garážích, navrhuje radnice Prahy 6 v tomto místě vytvořit pěší zónu plnou stromů. Nově vzniklá alej má být věnována slovinskému architektovi Jože Plečnikovi, který výrazně změnil podobu Hradu v éře prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kromě nového stromořadí je součástí záměru také položení dlažby, případně jako pocta architektovi by tam mohl být umístěn některý artefakt z jeho díla.

Radnice nyní připravuje projekt celého záměru. „Čekáme, že by stavební povolení mohlo být vydáno v průběhu března,“ říká radní Prahy 6 pro strategický rozvoj a památkovou péči Eva Smutná (TOP 09). Poté by si projekt měl převzít a zrealizovat magistrát, což MF DNES potvrdil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha sobě).

Odhadované náklady jsou 16 milionů korun, hlavní město však pro letošní rok na Plečnikovu alej žádné prostředky z rozpočtu nevyčlenilo. Proto se dá předpokládat, že se stavební úprava uskuteční nejdříve v příštím roce. 

zpět na článek