Rozpočet Prahy je plný nejistot a škrtů, velké investice zatím platí

  17:42
Vedení Prahy sestavilo úsporný rozpočet pro příští rok, ale kvůli covidu a možnému zrušení superhrubé mzdy v něm může být ještě více škrtů. Vedení města ale nehodlá omezit investice ani přes hluboký propad rozpočtu způsobený koronakrizí. Beze změn by měla pokračovat výstavba metra D.

Velké investice, jako stavba metra D, do budoucna v ohrožení nejsou. Neškrtalo se také ve výdajích na MHD, opravy silnic či na svoz odpadu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Zcela na rovinu říkám, že nevíme, jaké budou dopady na rozpočet pro příští rok. Ta nejistota nevychází pouze z pandemie, ale také z nepředvídatelných kroků vlády a parlamentu,“ popisuje přípravu rozpočtu náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

O rozpočtu na rok 2021 budou zastupitelé hlasovat v prosinci. Pokud ho schválí, bude v příštím roce Praha hospodařit s příjmy a výdaji ve výši 88 miliard korun. Podstatnější než celkový objem rozpočtu je však to, jakým způsobem ho vedení města sestavilo.

Kvůli koronaviru totiž muselo sáhnout k významným škrtům především v běžných výdajích, které zahrnují peníze na provoz města, opravy komunikací a podobně. Praha totiž musí pokrýt propady způsobené nižšími daňovými příjmy, a naopak vysokými výdaji na boj s koronavirem nebo na kompenzace podnikatelům.

Ztráty v rozpočtu letos dosáhly více než deseti miliard korun a v příštím roce Praha očekává v daňových příjmech propad o zhruba 4,5 miliardy. Poprvé po mnoha letech, kdy běžné výdaje rok od roku rostly, proto budou v následujícím roce nižší, a to konkrétně o 1,3 miliardy korun.

„Škrtali jsme napříč celým rozpočtem kromě městské hromadné dopravy, svozu odpadu a příspěvků městským částem,“ říká Vyhnánek s tím, že snížit běžné výdaje bylo složité hlavně proto, že s jejich meziročním růstem často počítají již uzavřené smlouvy.

V investicích zatím k výraznému škrtání nedošlo. Vedení města ubezpečuje, že chce co nejvíce investovat, aby v krizi podpořilo ekonomiku. V příštím roce půjde na investice téměř patnáct miliard, z toho pět miliard si Praha hodlá půjčit u bank, aby mohla pokračovat ve velkých projektech, jako je metro D, rekonstrukce Václavského náměstí nebo rekonstrukce Holešovické tržnice.

Výše investic se však může ještě snížit. Vše záleží na tom, v jaké podobě nakonec bude schválen zmiňovaný daňový balíček. Poslanecká sněmovna minulý týden při hlasování o daňovém balíčku přijala návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), který ruší zdaňování superhrubé mzdy. Místo toho se má od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u lidí se mzdou zhruba nad 140 tisíc korun měsíčně sazbou 23 procent.

Pro rozpočty obcí a krajů to znamená významný propad příjmů z daní.

„Rozpočet v sobě zatím nezahrnuje dopady daňového balíčku, který míří do Senátu, a to proto, že vůbec nevíme, v jaké podobě balíček projde. Ale zřejmě už v lednu se budeme k rozpočtu vracet a budeme se muset popasovat s tím, co parlament nakonec schválí. Bohužel stát není schopen říci obcím a krajům, co je čeká,“ uvádí Vyhnánek.

Podle něj by schválení daňového balíčku v podobě, v jaké ho prohlasovali poslanci, tedy včetně pirátského návrhu zvýšení slevy na dani na poplatníka, znamenalo pro Prahu další díru v rozpočtu ve výši osmi a půl miliardy korun.

Omezit, či zdražit služby města?

„To by přineslo skutečně významné změny ve fungování města a neumím si představit, jak se s tím vypořádat, aby to nemělo dopady na investice a život Pražanů,“ říká náměstek. V takovém případě by Praha pravděpodobně musela sáhnout ke škrtům v investicích a kromě toho také k omezování některých služeb nebo k jejich zdražování.

„Když města omezí své služby, zhorší se kvalita života, když je zdraží, tak lidé o ty peníze, které po zrušení superhrubé mzdy uvidí navíc, zase přijdou. Další možností je ještě více se zadlužit, ale to je dlouhodobě neudržitelné a poznamená to financování pro budoucí generace a naše následovníky,“ dodává Vyhnánek.

Praha navíc musí příští rok splácet část úvěru od Evropské investiční banky ve výši pěti miliard a další dluh bude splácet v roce 2023. Vedení města hodlá vyjednávat o změnách balíčku nebo kompenzacích pro obce se senátory a poslanci.

Investice v roce 2021

Praha v příštím roce plánuje investovat 14,8 miliardy korun. Je však možné, že bude muset některé plány seškrtat kvůli vládnímu daňovému balíčku. 

1,04 mld. Kč výstavba a rekonstrukce dopravních komunikací 

300 mil. Kč (+ 1,6 mld. v rozpočtu DPP) výstavba metra D 

700 mil. Kč rozvoj IT 

650 mil. Kč investice do školských objektů 

615 mil. Kč přestavba a rozšíření čističky na Císařském ostrově 

608 mil. Kč výstavba P+R parkovišť a parkovacích domů 

573 mil. Kč rekonstrukce a dostavba Průmyslového paláce 542 mil. Kč výstavba tramvajových tratí 

466 mil. Kč výstavba a rekonstrukce mostů a lávek 

430 mil. Kč obnova a modernizace soustavy veřejného osvětlení 

270 mil. Kč rekonstrukce Clam-Gallasova paláce 

250 mil. Kč rekonstrukce holešovické tržnice 

220 mil. Kč rekonstrukce dolní části Václavského náměstí 

110 mil. Kč investice do zoologické zahrady Pozn.: jde o vybrané velké investice.