iDNES.cz

Stavba zničí mokřad, kritizuje opozice. Podle starosty se jen rozlil potok

  17:48
V Lysé nad Labem graduje spor kvůli plánované stavbě naučného interaktivního centra Svět záchranářů. Kritici tvrdí, že záměr poškodí cenný mokřad. Podle radnice jde však o běžný neudržovaný pozemek, který není mokřadem.

Část obyvatel města se za pomoci odborníků a opozičních zastupitelů z uskupení Lysá nás spojuje (LNS) snaží záměru zabránit. Podle nich jde o mokřad nazývaný Žabák, který je biologicky a vodohospodářsky cenným územím.

„Považujeme za absurdní situaci, kdy ministři životního prostředí i zemědělství za ANO a ČSSD bijí na poplach v boji se suchem a zároveň na lokální úrovni stejné strany prosazují likvidaci mokřadu a zástavbu zemědělské půdy,“ řekla zastupitelka Lysé nad Labem Martina Tužinská Synková.

Proti stavbě je i ministr

Ministr životního prostředí Martin Brabec (ANO) kritiky v pátek podpořil. 

„Dostali jsme podnět, že v Lysé nad Labem chtějí zastavět mokřad. V době sucha ale vodu v krajině potřebujeme víc než dřív. Budeme proto jednat s krajem i s městem, aby pro záchranářský park našlo jiné místo a mokřadu zajistilo zákonnou ochranu,“ uvedl ministr.

Ministerstvo uvedlo, že městu navrhne, aby mokřad zaregistrovalo jako významný krajinný prvek podle zákona, což zajistí jeho ochranu do budoucna.

Podle krajinné ekoložky Kateřiny Lagner Zímové je pozemek o celkové výměře 88 tisíc metrů čtverečních velmi cenným mokřadním ekosystémem, v němž se koncentruje hned několik zákonem chráněných zájmů. Lokalita je podle ní zvláště cenná z hlediska zadržování vody v krajině a svým rozsahem i charakterem má významný vliv na mikroklima okolní krajiny.

„Území má jako ostrůvek mokřadních biotopů v jinak suché intenzivně obdělávané krajině velký význam,“ řekl Radek Lučan z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Průzkum tam zjistil výskyt čtyř druhů obojživelníků, dvou druhů plazů, 79 druhů ptáků a osmi druhů savců. Některé druhy jsou ohrožené či dokonce kriticky ohrožené. Lokalita je stanovištěm například pro jeřába popelavého.

Starosta: Žádný mokřad to není

Starosta Lysé nad Labem Karel Otava (ČSSD) má ale na věc opačný názor. Podle něho o žádný mokřad nejde. Ke spolupráci na projektu podle něho město přistoupilo už před rokem a půl.

Následně loni v červenci zastupitelstvo schválilo prodej pozemku kraji za symbolickou jednu korunu pro vybudování Světa záchranářů. „Nyní po roce najednou opoziční zastupitelé přišli s tím, že tam je mokřad, a prodej kritizují,“ řekl Otava MF DNES.

Mokřad nazývaný Žabák na východním okraji Lysé nad Labem na snímku z 29. května 2020. Určitá hladina vody je na něm zjevná. Podle radnice jde však o běžný neudržovaný pozemek, který není mokřadem. Podle ekologů je to naopak cenný ekosystém a domov mnoha druhů živočichů.

„Ve skutečnosti ten domnělý mokřad vznikl tím, že se ucpala propust pod polní cestou. Potok, který tam teče, se rozvodnil a zaplavil louku a kus orné půdy. Po opravě propusti už tam teď žádný mokřad není. Je to sehraná opoziční hra,“ dodal starosta, který sám bydlí nedaleko této lokality ve východní části města. 

„To, zda by pozemek byl vhodný pro stavbu, mají rozhodnout odborníci v rámci nutné změny územního plánu a posouzení EIA,“ dodal Otava.

Při fotografování území v pátek 29. května ale v lokalitě zjevně určitá hladina vody byla.

Na stavbu zatím nejsou peníze

Podle starosty se možnost investice za 250 milionů korun radnici líbila. Otava uvedl, že podobné středisko funguje například v Karlových Varech, kde je o ně velký zájem. Kurzy pro školy jsou zamluvené i na dva roky dopředu. Projekt by podle něho celou lokalitu zkultivoval, součástí jsou totiž i parkové úpravy a vznik vodních ploch.

Podle náměstka středočeské hejtmanky Miloše Petery (ČSSD) ale není vyloučeno, že by se nakonec mohl záměr Světa záchranářů přesunout jinam. Otázkou ovšem je, zda na výstavbu vůbec dojde.

Mluvčí Středočeského kraje Helena Frintová totiž v pátek uvedla, že v současné době, kdy kraj řeší dlouhodobé hydrologické sucho a navíc teď očekává negativní vývoj ekonomiky kvůli pandemii koronaviru, není tento záměr pro hejtmanství prioritou. „Pokračování v něm se tak posunulo minimálně o dva roky,“ řekla Frintová.

Investice do Světa záchranářů plánuje kraj hned dvě. Kromě Lysé nad Labem ve východní části kraje ještě v Zaječově na Berounsku. Starosta Zaječova Vladimír Havlík (ANO) řekl ČTK, že i v jeho obci má projekt odpůrce a příznivce, příznivců je podle něj ale víc.

Stavět se má u tamního kamenolomu, kde je už teď značná dopravní zátěž. „Nějaké čtyři autobusy to asi nezhorší,“ uvedl Havlík. K záměru už se projednává změna územního plánu.

zpět na článek