Praha koupí dvacet velkokapacitních trolejbusů, budou jezdit na letiště

  15:20
Pražský dopravní podnik vyhlásil tendr na dodavatele velkokapacitních trolejbusů, které budou jezdit mezi stanicí metra Nádraží Veleslavín a Letištěm Václava Havla. Cestující by se jimi mohli svézt do tří let. Nejdřív musí Praha na lince vybudovat trolejové vedení.

ilustrační snímek | foto: Škoda Electric

Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra se s výstavbou trolejového vedení začne na podzim roku 2022. Ve stejném roce by měl probíhat i zkušební provoz prvního z vysoutěžených trolejbusů.

„Plné nasazení velkokapacitních tříčlánkových trolejbusů na linku č. 119 předpokládáme na jaře 2023. Věříme, že v tomto časovém horizontu zároveň dojde k obnově převážné většiny původní poptávky po letecké dopravě po nynější koronakrizi,“ doplnil Jan Barchánek, vedoucí jednotky Provoz autobusů DPP.

Trolejbusy by se měly dobíjet nejen na konečných zastávkách, ale dobíjecí stanoviště bude i v polovině trasy mezi Veleslavínem a Terminálem 3. Od této zastávky dále na letiště by měl vůz jet pouze na baterie.

Dopravní podnik mimo jiné požaduje, aby délka trolejbusů nepřesáhla 25 metrů, jejich kapacita byla 40 až 55 sedadel pro cestující a dojezd na baterie minimálně 11 kilometrů.

Předpokládaná cena za nákup elektrobusů je 600 milionů korun, dalších 300 vyjde vybudování infrastruktury. 

Na autobusové lince na letiště v minulosti jezdilo v rámci zkušebního provozu několik tipů autobusů. Před čtyřmi lety to byl například nejdelší autobus v Česku, který byl dlouhý 25 metrů

“V minulosti jsme testovali dva různé typy velkokapacitních autobusů i s cestujícími. Na základě výsledků těchto testů jsme vypsali tendr na jejich pronájem včetně full servisu ze strany dodavatele, bohužel se ale nikdo nepřihlásil. V dalším kole jsme se rozhodli, že vozidla nakoupíme,“ uvedl k vyhlášení nového tendru vedoucí komunikace podniku Daniel Šabík.

Praha chystá elektrifikaci také dalších linek. Již pracuje na nasazení trolejbusů na linku 140 z Palmovky do Čakovic. Na lince číslo 134 z Dvorců k Podolské vodárně pak plánuje nasadit elektrobusy. Elektrifikovány by měly být rovněž čtyři autobusové linky na levém břehu. 

Autor: