Rudolfinum nabídne nový výhled na Prahu, návštěvníkům otevře terasu

Rudolfinum, jedna z nejznámějších pražských dominant a domov České filharmonie, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Konkrétně je v plánu celková přestavba terasy, která nabízí výhled na Pražský hrad a petřínskou rozhlednu.

Rekonstrukce má zabezpečit a zpřístupnit 850 metrů čtverečních terasy Rudolfina. | foto: Česká filharmonie

„V současné době je skladba terasy ve velmi špatném stavu a terasa není pochozí. Její nynější úprava pochází z celkové rekonstrukce objektu v 80. a 90. letech 20. století, kdy plechovou krytinu nahradila hydroizolační fólie a velkoplošné betonové dlaždice na podložkách,“ popisuje stav terasy šéf pražských památkářů Jiří Skalický.

Rekonstrukce má zabezpečit a zpřístupnit 850 metrů čtverečních rozsáhlou terasu. Usnadnit přístup má například nový vstup, jelikož současné dveře na terasu jsou příliš úzké, nebo výtah, který umožní bezbariérový přístup až z přízemí budovy.

Největší práci pak dělníkům dá obnova podlahy, která nejenže potřebuje zcela nové dláždění, ale musí být nejprve srovnána. Samozřejmostí je v rámci oprav také zajištění služeb, jako je přívod vody a energie či zavedení kanalizace. Nakonec bude potřeba celou terasu zabezpečit, aby zde návštěvníkům nic nehrozilo. 

Na takto opravené terase bude následně možné pořádat jak veřejné, tak soukromé akce. Zároveň se budou moci návštěvníci přijít jen pokochat výhledem.

Stavba potřebuje už jen peníze

Iniciátorem přestavby je partner České filharmonie, společnost Arcona Capital. S nápadem opravit terasu přišla již před rokem a půl. Všechny plány ale zhatila pandemie. V mezičase projekt alespoň získal všechna formální povolení. Stavební povolení už udělil Národní památkový ústav, pražští památkáři i stavební úřad Prahy 1.

„Navržená úprava se vizuálně téměř neprojeví, neboť zůstane skryta za balustrádou. Návrh citlivě rehabilituje tento prostor s možností dalšího využití,“ říká Skalický.

Benefiční koncert připomněl 125 let České filharmonie. Vrátilo se i publikum

Náklady prozatím hradila společnost Arcona Capital. V současné chvíli však již probíhá fundraisingová kampaň, jejímž cílem je pro projekt získat dalších 23 milionů korun. V první fázi Česká filharmonie osloví své partnery, sponzory a další podnikatelské subjekty, čímž by podle odhadů mohla získat až 80 procent celkové částky, a následně o příspěvek požádá i veřejnost.

„Sama historie Rudolfina dokazuje, že idea dárcovství má v naší zemi dlouholetou tradici,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Budova byla před 136 lety věnována českému národu Českou spořitelnou a od počátku je zasvěcena umění. Během pandemie jsme byli svědky toho, že je dárcovská tradice stále živá. Mnoho držitelů abonmá například věnovalo své lístky České filharmonii s cílem pomoci orchestru v těžkých časech,“ dodává.

Podle manažera partnerských projektů České filharmonie Filipa Tomáška je celý projekt naplánován na dva roky. Nejvíce času podle něj zabere sehnat finance. Samotný stavební proces by pak měl trvat šest až osm měsíců, ale celou stavbu komplikuje fakt, že bude probíhat za plného provozu. 

Rudolfinum oslavilo sto třicet let. Hůř ale vypadá náměstí před ním

Není to tedy tak, že by Rudolfinum muselo omezit provoz kvůli rekonstrukcím. Naopak dělníci budou muset omezovat stavební práce na základě místního programu. Otevření terasy podle Tomáška lze očekávat nejpozději na jaře 2023.

Autor: