iDNES.cz

Pro peníze si dodnes neznámý vyděrač k podnikateli poslal holuba

  17:00
Vyšetřovatelé z Prahy 8 řešili na konci devadesátých let neobvyklý způsob vydírání. Obchodník obdržel poštou balíček s holubem, a právě po něm měl poslat několik tisíc německých marek. Aby policisté vyděrače vysledovali, zkusili na holuba nasadit dokonce vrtulník. Bezvýsledně, pachatele nikdy nenašli.

Ilustrační foto | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kolik německých marek unese holub? Nad odpovědí na tuto otázku si v roce 1998 lámali hlavu ostřílení vyšetřovatelé z Prahy 8, kteří se začali zabývat dost zvláštním případem.

Jeden místní vystrašený podnikatel obdržel nečekanou poštovní zásilku s označením „FRAGILE“. Když rozmotal četné vrstvy balicího papíru, objevila se pevná krabice. Poté, co sejmul její víko, pomrkával na něj z dřevitého papíru holub. Pointu nečekané zásilky obsahovalo přiložené psaní.

To zahrnovalo výčet mnoha škaredých věcí, jež se mohou přihodit byznysmenovi i jeho rodině. Předejít škodám mohl jen po zaplacení výpalného. „Vložte do schránky čtyři bankovky v hodnotě tisíc marek. Holuba pak vypusťte,“ domáhal se důrazně dopis. Tohle nadělení vyvedlo muže z konceptu tak, že se rozeběhl na policii. Ale bez opeřence.

„Pošli marky po holubovi!“

Toho našla doma jeho dcera a netušíc, co cizí pták pohledává v obývacím pokoji, jej vypustila na svobodu. Návrat posla bez zásilky valut v hodnotě asi 72 000 korun neznámého vyděrače zřejmě notně rozhořčil.

„Dceři poškozeného vyděrač zavolal a varoval ji, že s otcem udělali velkou chybu, když jej neberou vážně a holuba vypustili bez peněz,“ uvedl nadporučík Jaroslav Frank, v té době kriminalista z Obvodního úřadu vyšetřování v Praze 8.

Kriminální případy 90. let

Policisté z „osmičky“ svérázné varování vzali vážně. Různých „raketýrů“, kteří pumpovali z podnikatelů peníze s různou razancí a následky bylo v 90. letech více než dost. Vyšetřovatelé z obvodu se také obrátili na experty na boj s organizovaným zločinem z pražské městské správy.

Telefon vydíraného napojili na magnetofon a postarali se o nenápadnou ochranu. Detektivové zároveň „proklepli“ okolí oběti a partnery v podnikání.

Bezvýsledně.

Neúspěšně skončilo pátrání na poštách, odkud dorazil balík s holubem a vymahačské dopisy. Jednotlivé pobočky ležely kousek vedle sebe v menších městečkách těsně za okrajem Prahy. Snaha nalézt toho, kdo tam zásilky podal, byla také bezvýsledná.

Během pátrání dorazily další dopisy. V těch neznámý podle dobového spisu požadoval vydání peněz a hrozil výbuchem nálože TNT. Experti z kriminalistického ústavu potvrdili, že fantom je v oboru anonymních dopisů odborníkem. Hrozby podle nich vytvořil na neidentifikovatelné inkoustové tiskárně. Obálky lepil vodou, nikoli slinami takže nezanechal DNA. A na papíry sahal v rukavicích, takže na nich technici v daktyloskopické laboratoři neobjevili ani otisk.

Ptáka pronásledoval policejní vrtulník

Horší znalosti prokázal pan tajemný v oboru výbušnin. Podle dobrozdání pyrotechniků v téhle sféře neměl zvláštní schopnosti. Schéma výbušniny, které poslal, okopíroval.

Zajímavější informace poskytli vyslýchaní holubáři. „Není vyloučeno, aby do domovského holubníku zanesl na zádech schránu se stanoveným obnosem peněz,“ shrnulo jejich dobrozdání. A vše podle nich vypadalo na to, že neznámý disponuje solidními znalostmi z holubářské branže.

Kriminalistům tedy bylo jasné, že cesta k dopadení vyděrače vede jen přes sledování dalšího holuba, kterého pošle. Otázka však zněla jak. Sledovací čip vyšetřovatelé neměli a zoo by ho půjčila jen za nesplnitelných podmínek.

Policie má však svou letku. A vrtulník by sledovací misi mohl splnit. „Zjistili jsme, že se při mezinárodních holubářských závodech běžně vrtulníky užívají,“ konstatovali tehdy policisté.

Experti však upozornili, že na hluk rotorů mohou holubi reagovat různě. Prosadit nasazení vrtulníku na operaci „Holub“ bylo dost náročné. Povolení muselo přijít až z policejního prezidia.

Na stopě opeřeného „komplice“

Teď už jen chybělo to nejdůležitější - opeřenec, kterého by bylo možné sledovat. Vyděrač ale nezklamal a dalšího holuba opravdu poslal. Pták byl sice řádně okroužkován, identifikační číslo však jeho pán důkladně vypiloval. Do schránky měl podnikatel dát tentokrát 20 tisíc korun. Místo peněz ale policisté do schránky vložili vzkaz vyděrači. Pak do akce nastoupila posádka vrtulníku MBB BO 105.

Když stroj dosáhl letové hladiny, policisté na zemi vypustili opeřeného vyděračova „komplice“. Holub skutečně poslušně vzlétl, po pár minutách však zalétl do roští. Nehnuly s ním ani pokyny policistů, ani razantnější pohyb helikoptéry.

Ta musela sednout na zem a její posádka čekala 90 minut, než se pták dal znovu do pohybu. Sledovaný opeřenec však policistům mnohokrát zkomplikoval práci, když se skryl v hejnu svých druhů. Přesto ho sledovači znovu nalezli.

Za hranicemi metropole však holub provedl několik zvláště zdařilých úhybných manévrů. Mezi několika obcemi se přidal k dalším skupinám opeřenců. A tentokrát tak šikovně, že definitivně zmizel ze zorného pole letců. Kriminalisté v oněch obcích prověřili pár podezřelých. Vyděrače ale neobjevili.

Autor:
zpět na článek