V Praze řádí vyděrači a recidivisté, kriminalita v metropoli stále stoupá

  16:10
Policisté hlásí nárůst kriminality v metropoli. Za loňský rok některé položky předběhly statistiky z doby předcovidových restrikcí v roce 2019, a to například v kategorii násilné kriminality. Čísla zvyšují i recidivisté, kteří se do střetu s paragrafy dostávají opakovaně.

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Pro recidivisty jsou některé delikty charakteristické. Například v Letňanech s pistolí v ruce ukradli lupiči mobilní telefon. Policisté oba cizince záhy zatkli, detektivové předpokládají, že toto duo má na svědomí o poznání více než „sólovou“ pouliční akci.

Jižní Město řeší problém s narůstající kriminalitou, okradli tam i starostu

„V rámci domovní prohlídky nalezli kriminalisté zbraň, množství mobilních telefonů, odcizené osobní doklady a další důkazní prostředky vypovídající o tom, že se podezřelí muži dopustili obdobné trestné činnosti v několika desítkách případů na celém území ČR,“ popsala aktuální případ pražská policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Za kořistí násilím

Loupež patří právě k jednomu z deliktů, kterých v hlavním městě v posledních měsících přibývá. Za loňský rok jich statistiky evidují 250, do kolonky vyřešeno kriminalisté zanesli na konci loňského roku 191 kauz. Recidivisté mají na svědomí 78 případů, cizinci 48 a mladiství 26.

Kriminalita v metropoli

  • 40 704 skutků kriminální povahy se v loňském roce odehrálo v metropoli. Oproti roku předchozímu jde o nárůst o 5 568 případů.
  • V předcovidovém roce 2019 se jednalo o 49 863 kauz. 5 258 skutků z loňských případů spáchali recidivisté, 2 787 je evidováno cizinců. V roce 2021 se jednalo o 4 816 recidivistů a 2 094 cizinců.
  • V předcovidovém roce databáze eviduje 5 256 recidivistů, 2 772 cizích státních příslušníků. 10 383 trestných činů bylo v roce objasněno, tedy 25,5 procenta. Například u vražd je objasněno 21 z 24. U loupeží 176 z 250. U kapesních krádeží 191 z 3 255. Z 671 krádeží vloupáním do bytů bylo uzavřeno 83 případů a dodatečně policisté ohlásili dalších 61 skutků. Mimo jiné u sprejerství se do objasněných zahrnuje 99 ze 1 485 kauz.

Pramen: Policie ČR

V doznívajícím covidovém roce 2021 policejní databáze registrují 186 loupeží, 150 z nich vyřešili. „Obvyklí“ podezřelí, lidé vícekrát trestaní, mají na svědomí 51 případů, lidé ze zahraničí 38. V předvirovém roce 2019 evidence uvádí 164 loupeží, z nichž vyšetřovatelé uzavřeli 112 případů. Recidivisté úřadovali ve 46 případech, cizinci ve 26. Jde o jeden z typických deliktů pro anonymní velkoměsto, ne však jediný, kde policejní analytici zaznamenávají přírůstky.

„Nárůst kriminality byl zaznamenán plošně ve všech krajích České republiky. Nejvyšší trestnou činnost jsme evidovali v Praze,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. V metropoli došlo v tomto ohledu i k největšímu kvantitativnímu nárůstu v porovnání s dalšími regiony země.

„Nárůst je třeba z obecného hlediska přisuzovat znatelnému vyššímu napětí ve společnosti, které ovlivnila i pandemie covid-19, válečný konflikt na Ukrajině a komplikovaný vývoj ekonomické situace,“ shrnul Moravčík

K příčinám rostoucí trestné činnosti se podle kriminalistů řadí i zvýšený pohyb lidí na veřejných místech či společenských akcích.

„Faktorem, který tyto údaje ovlivňuje, je také sociální situace jedinců a vztahové problémy, což platí třeba u násilné kriminality,“ sdělil psycholog Joža Spurný z Policejní akademie ČR.

Po 1. oddělení přišly Vraždy na dvojce. Policista ze Smíchova je psal do diáře

Vydírání představuje další z násilných deliktů, jejich počet v metropoli podle evidence stoupá. Během roku 2022 policisté registrovali 237 těchto případů. Z nich uzavřeli 150, shodně po 44 z nich měli na svědomí recidivisté a cizinci. Během roku 2021 policie vyšetřovala 158 kauz vydírání. V předvirovém roce 2019 databáze uvádí 136 porušení tohoto paragrafu trestního zákoníku.

Na předcovidovou úroveň se postupně vrací také další násilné delikty – například útoky proti policistům. Ti loni čelili 42 napadením, v roce 2019 pak 46.

Zlodějská pokušení

Největší porci kriminality představuje tradičně ta majetková, tomu není jinak ani v Praze.

„Dřevěným kůlem vypáčil část plexiskla u prodejního pultu a malým otvorem se protáhl dovnitř,“ popsal jeden z aktuálních případů Richard Hrdina, pražský policejní mluvčí. Podobných vloupaček spáchal tento zloděj celou sérii.

Terčem se stávají nejen obchody, ale třeba i byty. Policisté loni řešili celkem 671 vloupání, uzavřeli 144. „Jde o jeden z deliktů typických pro recidivisty,“ shrnuje své zkušenosti jeden z pražských detektivů.

Zloděj vykrádal po Praze obchody, akrobaticky se protáhl škvírou v plexiskle

Statistiky jeho slova potvrzují, ze zmíněné porce objasněných kauz mělo 104 dopadených více či méně hustě popsaný trestní rejstřík.

Pražany a návštěvníky metropole sužují také delikty typické pro parkoviště a ulice velkoměsta – třeba krádeže věcí z aut. Během loňského roku šlo o téměř tři tisícovky, jde však stále o údaj pod úrovní roku 2019, doby před pandemií.

Mapa kriminality je aktuální. Lidé si mohou zjistit, jaké to je u nich

Turisté se však pomalu do metropole vracejí a s nimi roste také množství kapesních krádeží. Loni jejich počet překročil hranici tří tisíc, zatím však také nedosahuje předcovidové úrovně. Naopak sprejerských útoků policisté z loňska evidují 1 485, tedy více než z roku 2019, kdy jich zjistili 1 148.

Klasikou jsou drogové delikty, kupříkladu jejich výroba a „dealování“. Takových kauz se loni stalo 474, skoro stejně jako před covidem.

Autor: