Monumentální strašnické krematorium slouží už 90 let, čeká ho rekonstrukce

  12:10
Strašnické krematorium je svojí rozlohou největší a zároveň jednou z nejstarších staveb svého druhu v Evropě. I díky tomu je od roku 1958 zapsáno v seznamu nemovitých kulturních památek. Ročně se zde uskuteční až pět tisíc kremací a 2 300 smutečních obřadů. Letos čeká krematorium začátek velké rekonstrukce.

V loňském roce uplynulo už 100 let od první kremace na území Prahy. Ta se odehrála v obecní kapli na Olšanských hřbitovech, v dnešní Nové obřadní síni, která tehdy sloužila jako provizorní krematorium.

Rostoucímu zájmu Pražanů o pohřeb žehem ale provizorní krematorium nemohlo vyhovět, a městská rada proto v roce 1926 rozhodla o zřízení moderního krematoria s obřadní síní. To se začalo stavit v roce 1929 na pozemku v sousedství Vinohradského hřbitova. Dne 23. ledna 1932 krematorium slavnostně otevřel tehdejší primátor Karel Baxa, přičemž vlastní zpopelňování začalo 4. dubna téhož roku.

Olomouc chce převzít krematorium od pohřební firmy a narovnat tím podmínky

Monumentální konstruktivistická stavba je téměř bez výzdoby, výjimkou je plastika od akademického sochaře Josefa Palouše umístěná nad katafalkem. Ta znázorňuje pět životních etap, zrození, dětství, dospívání, založení rodiny a smrt.

„Pokud se účastníme pohřbu, většinou nemáme sílu vědomě vnímat krásu architektury, a přesto na nás působí. Je proto dobře, že hřbitovy jsou venkovní galerií plnou uměleckých děl. Jedním z nich je právě tato krásná stavba, která v sobě nezapře, že její tvůrce Alois Mezera byl žákem věhlasného architekta Josipa Plečnika,“ říká pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová.

Pohřební turistika na vzestupu. Až faktura prozradí, že tělo zpopelnili jinde

Dosud bylo v krematoriu zpopelněno téměř 800 tisíc zesnulých. V posledních letech se ročně uskuteční 4 500 až 5 000 kremací a 2 300 smutečních obřadů.

V letošním roce chce město začít tento 90 let starý objekt rekonstruovat.

Budova bude nejprve izolována proti zemní vlhkosti a zřídí se retenční nádrž pro zachycení srážkové vody ze střechy a z nádvoří.

„V dalších letech je plánována rekonstrukce jedné ze dvou kremačních pecí, při které bude zřízen rekuperační výměník umožňující využívání tepla z kremačních pecí k vytápění obřadní síně,“ dodává ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

Autor: