Muži nesli obraz z Lennonovy zdi. Našli jsme ho u popelnic, tvrdili hlídce

  16:16
Pražská městská policie zastavila dva muže s obrazem, který před tím visel na Lennonově zdi na Malé Straně. Dvojice tvrdí, že obraz našla. Případ vyšetřuje policie.

Obraz je již zpět na Lennonově zdi. | foto: iDNES.cz

Na krádež obrazu s nápisem The Beatles upozornil městskou policii svědek v úterý okolo šesté hodiny ráno. Strážníci pak zastavili na Karlově mostě dva muže, kteří obraz nesli.

„Muži tvrdili, že je obraz jejich a že to mohou v klidu dokázat. Vzápětí tvrdili, že ho našli opřený u popelnic nedaleko Kampy,“ popsala mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Protože se strážníci nemohli ráno zkontaktovat se správcem zdi, kterým je  Řád maltézských rytířů, předali muže státním policistům. Ti při bezpečnostní prohlídce obraz zabavili a u jednoho z mužů našli dva nože.

„Způsobená škoda byla předběžně odhadnuta do 5 tisíc korun. Obraz byl následně vrácen zpět majiteli. Obě osoby byly oznámeny na přestupkovou komisi městské části Prahy 1 k dalšímu projednání,“ dodala mluvčí policistů Lucie Drábková. 

Muži jsou podezřelí za zatajení nálezu, za což jim hrozí pokuta až do 50 tisíc korun.  

Mluvčí řádu Hedvika Čepelová iDNES.cz potvrdila, že obraz byl součástí umělecké instalace na Lennonově zdi, která vznikla loni v listopadu. 

Touto výstavou řád také upravil pravidla pro malování na zdi. Pro veřejnost vyčlenil několik míst, kde je možné zanechat vzkazy. Zbytek zdi slouží pro prezentaci umělců. Pravidla řád maltézských rytířů změnil poté, co ke zdi začali chodit opilí turisté, kteří zeď pomalovávali vulgárními nápisy a symboly.

„Ukázalo se, že systém dozoru, který jsme zde zavedli, funguje dobře. Dříve se tu děly věci, kterými se nikdo nezabýval,“ uvedla Čepelová. 

Autor: