Letenský kolotoč se stěhoval z Vinohrad, léta slibovaná oprava vázne

  6:16,  aktualizováno  15:15
Rekonstrukce historického letenského kolotoče se stává nekonečným příběhem. Národní technické muzeum, nynější vlastník objektu, zastavilo práce na přestavbě. Od odchodu poslední stavební firmy uplynuly už celé dva roky. Nejstaršímu kolotoči v Praze se věnuje další díl seriálu Mizející Praha.

Letenský kolotoč | foto: NTM

„Kolotoč si pamatuju z dob, kdy jsem byl kluk. Fungoval ještě, když byly moje děti malé, není to tak dávno. Tenkrát byl v soukromém vlastnictví,“ vzpomíná historik architektury Zdeněk Lukeš.

Později získalo kolotoč Národní technické muzeum s plánem rychlé rekonstrukce vzhledem k velikosti objektu. Na opravu už v minulosti vybralo přes dva miliony korun. Stále však není hotovo, od odchodu poslední stavební firmy před asi dvěma lety zde navíc neprobíhají žádné rekonstrukční práce.

Jedná se o nejstarší kolotoč v Praze a o jeden z nejstarších ve střední Evropě. Má také zajímavou historii. Traduje se, že původně stál na Výstavišti, ale není tomu tak. Byl postaven na Vinohradech na začátku devadesátých let 19. století tesařem a stavitelem Matějem Bílkem.

Tam se ale zřejmě nedařilo obchodu, proto v roce 1885 tesař stavbu rozebral a přesunul do Letenských sadů, což bylo velmi strategické místo. Pohon kolotoče obstarával sluha, který točil rumpálem a otáčel kolotoč. Později byl nahrazen elektromotorem.

„Stavba byla zajímavá i uvnitř, nacházela se v něm autíčka nebo koníci, ale i další příšerky. Vypadalo to trochu jako z hororu, ale svým způsobem to mělo neuvěřitelný půvab. Děti kolotoč milovaly. Doufejme, že se podaří nejen ho opravit, ale taky udržet tu zvláštní atmosféru, kterou kolotoč má,“ dodává Lukeš.

Kolotoč byl spolu s lanovkou a jezdícím chodníkem součástí souboru zajímavých atrakcí souvisejících se slavnou jubilejní výstavou v roce 1891.

Národní technické muzeum chtělo kolotoč zprovoznit už v roce 2017. Po oslovení a výběru zhotovitele ale k rekonstrukci nedošlo.  Ministerstvo kultury, které poskytuje dotace, rozhodlo, aby muzeum vyhlásilo další výběrové řízení.  V případě úspěšného vybrání zhotovitele by měla samotná oprava trvat asi půl roku.

Autor: