Kamera v Praze zachytila jasný bolid, byl vidět i přes světelný smog

  17:24
Ve čtvrtek brzy ráno zazářil nad Českem další bolid, neboli velmi jasný meteor. Hlášení o pozorování jsou z celého Česka, v Praze bolid zachytila kamera katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Na kameře se bolid objevil ráno ve tři čtvrtě na pět. Byl dlouho vidět i přes světelný smog, který byl nad městem. Nejvíce se na záznamu rozzářil, když přelétal žižkovskou televizní věž.

„Máme velice podrobné záznamy o bolidu všech druhů, od fotografie a  videa až po spektrální a fotometrické záznamy. Na zpracování výsledků intenzivně pracujeme,“ řekl iDNES.cz Pavel Spurný, vedoucí Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu. 

Podle Spurného jsou záznamy o pozorování bolidu ze všech koutů Česka. Na většině území bylo totiž jasno. 

„V jednu chvíli byl jasnější než bývá měsíc v úplňku,“ dodal Spurný s tím, že detailnější informace ústav zveřejní později odpoledne. 

Kamera, která bolid zachytila, slouží katedře fyziky atmosféry ke sledování jevů v atmosféře nad Prahou. Dohromady mají čtyři rozmístěné do všech světových stran.

„Byl tak jasný, že byl vidět v celé střední Evropě, od kolegy vím, že to zaznamenaly kamery i v Rakousku. Na našich kamerách jsme dosud tak jasný bolid nezaznamenali,“ dodal Peter Huszár, zástupce vedoucího katedry.

Je to druhý jasný meteor za krátkou dobu. Na začátku listopadu proletělo vesmírné těleso velikosti míče nad Jizerskými horami, kam dopadlo několik jeho částí. 

Autor: