Policejní náměstek řídil opilý, nadýchal 2,39 promile. Stíhání zastaveno

  12:34
Dnes už bývalý náměstek středočeského policejního ředitele Jan Krejčí nebude stíhán za jízdu pod vlivem alkoholu. Státní zástupce podmíněně zastavil jeho stíhání poté, co Krejčí mimo jiné složil na konto obětí trestných činů 60 tisíc korun. Funkcionář jel loni v dubnu z oslavy a při kontrole nadýchal 2,39 promile.

Náměstek středočeského policejního ředitele Jan Krejčí na tiskové konferenci (6. 1. 2020) | foto: Peter AntalíkiDNES.tv

„Podmíněně zastavuji trestní stíhání pro skutek kvalifikovaný jako přečin ohrožení pod vlivem návykové látky,“ rozhodl loni v listopadu v případu Krejčího středočeský státní zástupce Jakub Grmela. Pravomocné rozhodnutí získala redakce iDNES.cz na základě informačního zákona.

Krejčí řídil po požití alkoholu 29. dubna loňského roku služební auto. Ten den odpoledne se na Policejním prezidiu konala pracovní porada náměstků zodpovědných za trestní řízení. Jednání trvalo zhruba do 17 hodin. Podle MF DNES se Krejčí před jízdou účastnil rozlučky s náměstkem policejního prezidenta Pavlem Krákorou, který odcházel k 1. květnu do civilu.

Z oslavy odjížděl kolem půl osmé. Poté, co vyjel z Prahy, se vydal přes okres Praha-východ na Mělnicko. Tam, na 18. kilometru dálnice u Nové Vsi, ho ve 20 hodin zastavila policejní hlídka.

Krejčí nadýchal ve 20:03 hodin 2,29 promile, o šest minut později 2,39 promile. Při další dechové zkoušce, které se podrobil ve 21:35 ve Fakultní nemocnici Bulovka, měl v krvi 2,09 promile alkoholu.

Státní zástupce v rozhodnutí uvádí, že toxikolog dospěl ve znaleckém posudku na základě matematické analýzy k závěru, že u obviněného byla v době jízdy (ve 20 hodin) hodnota alkoholu přibližně 2,08 promile.

Ohrožení pod vlivem návykové látky

§ 274

(1) Kdo vykonává ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.

Po skandálu Krejčí u policie ještě několik měsíců zůstal. Do konce května měl dovolenou, od června ho nadřízený postavil mimo službu a náměstek pobíral polovinu platu. Ze sboru byl propuštěn na konci září poté, co ho začala stíhat Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Při výslechu v říjnu Krejčí přiznal, že řídil opilý. Vyšetřovatel ho následně poučil o možnosti odklonu v podobě podmíněného zastavení trestního stíhání. Krejčí slíbil, že nebude během zkušební doby řídit. Jeho řidičský průkaz zadrželi policisté při kontrole 29. dubna. Na konto pomoci obětem trestných činů složil začátkem listopadu 60 tisíc korun.

Pět dní poté státní zástupce trestní stíhání expolicisty zastavil. „Obviněnému stanovím zkušební dobu v trvání třiceti měsíců,“ rozhodl žalobce. Doplnil, že přihlédl k dosavadní trestní bezúhonnosti pachatele, příznivému služebnímu hodnocení i k jeho náhledu na vytýkané jednání.

Odklon je pro Krejčího výhodný. Podmíněné zastavení trestního stíhání se totiž neuvádí v trestním rejstříku.

„Jestliže obviněný v průběhu zkušební doby povede řádný život a dostojí svému závazku zdržet se řízení všech motorových vozidel, bude možné rozhodnout, že se osvědčil, jinak se bude v trestním stíhání pokračovat.“ uzavírá žalobce Grmela.

Jan Krejčí (uprostřed) ještě jako policejní náměstek na tiskové konferenci:

6. ledna 2020

Autor: