iDNES.cz

Sladit lavičky se nedaří, v Praze stále přibývá nesourodý mobiliář

  6:12,  aktualizováno  10:11
Tři roky od designérské soutěže není jednotný design mobiliáře v Praze vidět. Místo nových laviček a košů se na čerstvě rekonstruovaných místech instalují stále ty původní v různých provedeních. Instalace jednotného mobiliáře totiž není povinná a cena za nákup vysoká. Město proto zadalo hromadnou výrobu, která ji má zlevnit.

Městský mobiliář je umisťován bez ladu a skladu. Změnit to má plánovaná soutěž designérů (18.10.2016) | foto: Tereza Blažková, MF DNES

Různobarevné výrobky z plastu, dřeva nebo kovové. V parcích i v ulicích na území hlavního města se nacházejí desítky druhů laviček a odpadkových košů. Třeba u zastávky tramvají na I. P. Pavlova v Praze 2 dlouho stály vedle sebe čtyři různé typy košů.

Praha je vybavená značně nesourodým mobiliářem kvůli tomu, že magistrát, městské organizace i radnice městských částí jeho umisťování do veřejného prostoru dlouho vzájemně nekoordinovaly.

Teprve v říjnu roku 2017 vybrali odborníci a zástupci Prahy ve veřejné soutěži nový jednotný vzhled, který měl postupně nahradit stávající různorodou směsici. Vítězný návrh vytvořili designéři Michal Froněk a Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj.

Jenže přesně tři roky po soutěži stále není jednotný mobiliář v Praze téměř vidět. Magistrát sice od začátku upozorňoval, že plošná výměna by byla neekonomická, ale vysoutěžené lavičky nestojí ani na drtivé většině míst, která se v posledních letech dočkala rekonstrukce. Místo nich se nadále instaluje nový mobiliář v jiných provedeních.

Důvod, proč se reálně nedaří sjednotit jeho vzhled, je ten, že jednotlivým správcům veřejného prostranství nikdo nenařizuje, aby pořizovali pouze jeden typ. 

„Instalace (jednotného) pražského mobiliáře není povinná a je zcela na svobodné volbě jednotlivých subjektů a kontextu daného projektu,“ říká Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR). Městský institut designérskou soutěž organizoval. Vácha ale zároveň dodává, že zejména v případě nově plánovaných projektů po Praze jednotný mobiliář město doporučuje.

Jiný design na Výstavišti

To však evidentně nestačí. Zcela jiný vzhled mají například nové lavičky, které lemují upravené cestičky v severní části pražského Výstaviště. Rozlehlá plocha přiléhající k parku Stromovka se přitom po obnově otevřela veřejnosti teprve letos v květnu. „Je to uzavřený areál plně sloužící Pražanům, má ale vlastní pravidla, která si vyžadují jeho provoz i aktivity zde pořádané,“ zdůvodňuje předseda představenstva městské společnosti Výstaviště Praha Tomáš Hübl.

Podle jeho slov musí zdejší mobiliář splňovat specifické vlastnosti. Měl by být dostatečně těžký, aby byl bezpečný, ale současně musí dobře snášet občasnou manipulaci nutnou například při konání různých akcí.

Odlišnou podobu mají i lavičky, které od září slouží ve zrekonstruovaném Husově parku v Čakovicích. Místostarosta městské části Alexander Lochman (Pro Prahu) to obhajuje tím, že celá obnova včetně vlastního mobiliáře je autorským dílem architektů, kteří ji připravili.

V podobném duchu hovoří i samotná autorka, krajinářská architektka Martina Forejtová ze studia Land05. „Po konzultaci na IPR ohledně využívání jednotného pražského mobiliáře nám potvrdili, že je třeba vždy zohlednit konkrétní místo. Pokud řešíme ucelený objekt, jakým je například i čakovický park, a chceme mu vtisknout nějakou identitu, můžeme navrhnout jiný mobiliář, který doladí celkový záměr,“ vysvětluje.

A rozdílný design má mimo jiné i mobiliář, který postupně instaluje Praha 11 v opravených vnitroblocích na Jižním Městě. Radnice to zdůvodňuje tím, že lavičky vybrané magistrátem se do sídlištní zástavby vizuálně nehodí.

Vedení magistrátu připouští, že projekt jednotného pražského mobiliáře není zatím příliš úspěšný. Jedním z důvodů je i vysoká cena za dané vybavení. Proto už v polovině června rada města schválila plán, jak nákupy zlevnit.

„Problém byl v tom, že navržený mobiliář je poměrně drahý. Proto jsme zadali velkou centrální veřejnou zakázku na jeho výrobu pro městské organizace i městské části,“ prohlašuje radní Prahy pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu / TOP 09).

Cílem je vybrat firmu, která zajistí výrobu a dodávku laviček, košů i stojanů podle vítězného designu z roku 2017 v celkové hodnotě zhruba 79,2 milionu korun. Díky hromadné zakázce následně vyjde pořízení jednotlivých kusů levněji než při samostatných objednávkách. O kolik to bude výhodnější, zatím není jasné. Dodavatel dosud vybrán nebyl.

Tímto krokem chce Praha správce veřejných prostranství motivovat, aby jednotný mobiliář více nakupovali. „Je pravda, že doposud městské části k tomuto projektu příliš aktivně nepřistupovaly, ale věřím, že se to nynější zakázkou změní,“ doplňuje pražský radní.

A zájem už projevují první radnice. „Rada městské části na svém jednání tento týden ve středu schválila záměr zapojit se do systému centralizovaných dodávek prvků městského mobiliáře. Jedním z důvodů je i prokazatelná úspora pořizovacích nákladů,“ potvrzuje mluvčí Prahy 5 Tomáš Kopečný. Právě tato městská část v létě dokončila náročnou obnovu parku Santoška v Praze 5. Tehdy ještě také pořídila jiný typ nového mobiliáře.

Tři sta kusů už je v ulicích

Nutno ovšem podotknout, že na některých místech po metropoli už dnes městem vybraný mobiliář stojí. „V Praze je aktuálně osazeno zhruba 300 kusů pražského mobiliáře v 18 lokalitách,“ tvrdí Marek Vácha z IPR.

Jedná se například o Petřín v Praze 1, veřejný prostor okolo budov Národního muzea a v sousedních Čelakovského sadech i v sadech Bratří Čapků v Praze 2, dále o náměstí Jiřího z Poděbrad a Sladkovského náměstí v Praze 3, Pražskou tržnici a Strossmayerovo náměstí v Praze 7 i třeba Heroldovy sady v Praze 10.

zpět na článek