Situace nebyla nadmíru výtečná. Povodí zaspalo, hájí se exprimátor Němec

  11:00
Před 20 lety byl pražským primátorem v jednom z nejvypjatějších okamžiků novodobé historie hlavního města. Vltava zaplavila několik městských částí, došlo k rozsáhlé evakuaci obyvatel, nejezdilo metro... Igor Němec tehdy čelil kritice za svá slova o „nadmíru výtečné situaci“. Na druhou stranu v Praze nikdo nezemřel a metropole se dala rekordně rychle do pořádku. Exprimátor z ODS byl hostem Rozstřelu.

Praha před 20 lety podle bývalého primátora rozhodně nebyla připravena na pětisetletou nebo tisíciletou vodu. Na druhou stranu úplně bezbranní tehdy zástupci pražského magistrátu také nebyli. „Po povodních v roce 1997 začaly přípravy na povodně i v Praze. Začaly se dělat silniční a železniční úpravy v Modřanech, ale hlavně se zmapovala zátopová část Prahy.“

„Vznikla tak mapa, která měla ukázat, kam by se rozvodnila stoletá voda. No a kromě toho se také nakoupily mobilní zábrany, které prakticky zachránily historické centrum hlavního města,“ vzpomíná Igor Němec.

Situace je nadmíru výtečná

Vedení města mělo tehdy podle něj předem dané postupy, které se odvíjely od průtoku Vltavy. „Pokud byl průtok vody nižší než 1500 kubíků za vteřinu, tak jsme v podstatě věděli, co máme dělat. Ale v momentě, kdy byl průtok větší, tedy když přišla více než stoletá voda, museli jsme improvizovat.“

Tuto „improvizaci“ měl tehdy na starosti krizový štáb, v jehož čele následně Igor Němec stanul. A kdy si tehdejší primátor skutečně uvědomil, že je to vážné? „Asi ve chvíli, kdy bylo zaplavené metro a voda vystoupala o dva metry výš, než kdokoliv předpokládal.“

Povodně 2002

„Vzpomínám si na večer, kdy už se všichni z krizového štábu rozešli, šli spát a já jsem musel zcela sám rozhodnout o evakuaci Prahy 1. Odborníci nám tvrdili, že voda do rána stoupne jen o 10 centimetrů, ale my jsme během noci viděli, že stoupá o 10 centimetrů každou hodinu. Zavolal jsem proto veliteli pražské policie a zahájili jsme evakuaci. Naštěstí voda nepřesáhla mobilní bariéru, takže se žádná katastrofa nekonala, ale na některých místech šplouchala i přes ni.“

Igora Němce tehdy proslavila věta v televizním rozhovoru, že „situace je nadmíru výtečná“. Přitom v záběrech za ním byla vidět utržená chata ze Slap. Exprimátor zpětně tvrdí, že vedení města nedostávalo pravdivé informace.

Povodí Vltavy blufovalo

„Členem krizového štábu byl zástupce Povodí Vltavy. To nám v podstatě každé dvě hodiny dávalo nové informace. Pak jsme měli také informace od Českého hydrometeorologického ústavu, které se od Povodí Vltavy lišily, a dnes zpětně víme, že meteorologové měli pravdu, zatímco Povodí Vltavy se často mýlilo, respektive někdy blufovali.“

„Říkali, kolik teče kubíků za vteřinu, a přitom už nepřiznali, že mají strženy všechny měřáky. Navíc Povodí Vltavy podle mého názoru trošku zaspalo tím, že z Orlíku průběžně dříve nevypouštělo vodu a čekalo, až se naplní,“ říká Němec s tím, že pak už se nic nedalo dělat a tisíciletá voda se valila na hlavní město.

Exstarosta Nosek: Gross mě přirazil ke zdi, že za evakuaci Karlína půjdu sedět

Igor Němec si vzpomíná i na okamžik, který v jednom z předchozích Rozstřelů zmínil bývalý starosta Prahy 8 Josef Nosek. Tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) prý skutečně přijel na krizový štáb a křičel, že evakuace Karlína vůbec neměla proběhnout. „Ale poté si zjišťoval informace u meteorologů a následně se za své chování přijel na krizový štáb omluvit.“

Podle Němce byla ostatně problematická veškerá komunikace s tehdejšími ústředními státními orgány. Nově jmenovaná vláda se teprve seznamovala se svou agendou a podle exprimátora nefungovala, jak měla. „Nevěděli, co mají dělat. Například si pamatuju, že měla fungovat ústřední povodňová komise. V čele byl tehdy ministr Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Ale ta komise nikdy nezasedla, nikdy se nesešla. Dokonce si myslím, že dodnes pan Ambrozek neví, že byl jejím předsedou.“

Dodnes mě z toho mrazí v zádech

A změnilo se od té doby něco? Byl by stát po tolika letech na něco podobného připraven? „Doufám, že už se zákony v tomto směru změnily. Tehdy vše

Povodeň 2002

stálo na primátorovi. Kdyby totiž mě jako primátora tehdy ranila mrtvice, tak nevím, kdo by učinil takováto závažná rozhodnutí.“

„Byla to doba, kdy jsem jako primátor uplatňoval pravomoci, které dlouho před tím a ani pravděpodobně potom nikdo neměl,“ konstatuje Němec. „Vzpomínám si, že když byla postavena mobilní hráz, dostali jsme zprávu, že začíná na jednom místě prosakovat. Požádal jsem proto studenty – dobrovolníky, aby to šli ucpat. Dodnes mě z toho ještě mrazí v zádech, protože kdyby náhodou hráz povolila, tak jsou všichni mrtví a já tady pravděpodobně nesedím.“

Bývalý pražský primátor Igor Němec při povodních v roce 2002. (9. srpna 2002)

„Tyhle rozsáhlé pravomoci jsem uplatňoval i jinak. Třeba na Palmovce byl dům se skladem psího žrádla. Když voda opadla, zboží začalo hnít a v okolí se šířil neskutečný zápach. Hygienici hlásili, že hrozí velké nebezpečí, a tak jsme tam poslali armádu. Ale následně náčelník generálního štábu hlásil, že vojáci z toho omdlévali a nejsou schopni to vynést. Takže jsem v rámci výjimečného stavu vydal příkaz, aby se polovina baráku zbourala. A přitom to byl soukromý dům, ale v té chvíli jsem měl pravomoc jej zbořit.“

Podle Igora Němce se Praha významně poučila a na další možné povodně se připravila tím, že nakoupila obrovské množství mobilních protipovodňových stěn, které už před 20 lety zachránily Prahu 1. Exprimátor zároveň věří, že se poučilo i Povodí Vltavy. Ale hlavně věří, že podobně silná povodeň do Prahy ještě hodně dlouhou dobu nedorazí.