iDNES.cz

Zastávky v pražských tramvajích a autobusech nově ohlásí dabér Vondráček

  13:02,  aktualizováno  14:58
Pražané si vybrali nový hlas pro tramvaje a autobusy. Bude jím dabér, hlasatel a herec Jan Vondráček. Lidé se rozhodovali mezi čtyřmi hlasy v anketě na webu pražského dopravního podniku, hercův hlas byl ukrytý pod číslem dvě. Vondráček vyhrál i v anketě čtenářů iDNES.cz, hlasovalo pro něj 62 procent lidí.

Dagmar Hazdrová provázela svým hlasem cestující v pražských tramvajích a autobusech téměř 30 let. Štafetu po ní na podzim 2022 přebírá herec a dabér Jan Vondráček. | foto: Dopravní podnik Praha

Výsledky ankety oznámil náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. „Pražané rozhodli o novém hlasu pražských autobusů a tramvají. Bude jím dabér, hlasatel a herec Jan Vondráček. Panu Vondráčkovi přeji hodně štěstí v nové práci!,“ uvedl na Twitteru.

Vondráček a Simpsonovi nebo Mentalista

Herec má za sebou nespočet dabingových rolí, ty nejznámější jsou ale patrně dvě - postava hospodského Vočka z amerického seriálu Simpsonovi a role Patricka Janea v seriálu Mentalista

Scheinherr zároveň poděkoval Dagmar Hazdrové, jejíž hlas skoro 30 let patřil k pražské povrchové dopravě.

V anketě, která se spustila v květnu a skončila v červnu, byly zastoupeny dámy i pánové po dvou hlasech.

„Nejspíše se vám budou zdát povědomé, slyšeli jste je v dabingu nebo na divadelních představeních,“ uvedl Dopravní podnik hlavního města Prahy s tím, že jejich identitu odhalí až po skončení ankety, aby jména neovlivňovala rozhodnutí hlasujících.

První hlas patřil herečce a dabérce Jitce Moučkové, která svůj hlas propůjčila například Penny v legendárním seriálu Teorie velkého třesku. Hlasovalo pro ni asi 20 tisíc lidí. Hlasem číslo tři byla taktéž herečka, dabérka a moderátorka Anna Císařovská, která získala přibližně sedm tisíc hlasů. Pod hlasem číslo čtyři se ukrýval dabér a moderátor Jakub Stárek, který získal bezmála 50 tisíc hlasů.

Vondráček, kterému dalo hlas 124 316 lidí z celkem 200 013 hlasujících, v nadsázce řekl, že si připadá jak po prezidentské volbě. „Akorát já nemusel objíždět republiku v karavanu. Chci poděkovat všem, kteří mě volili a za tu příležitost, kterou jsem dostal. Ti, co mě nevolili, ale nemají sklapnout, pokusím se být dobrým hlasem pro všechny,“ uvedl.

Podnik s Vondráčkem podepíše v příštím týdnu smlouvu a v srpnu začne herec natáčet první nahrávky, a to jak názvy stanic, tak provozní hlášení. Na podzim se pak nahrávky objeví v tramvajích.

Do konce letošního roku bude Vondráček namlouvat názvy autobusových zastávek, které se pak v provozu objeví v příštím roce.

„Kromě stávajících zastávek, kterých je přibližně deset tisíc, bude vítěz namlouvat i nově vznikající zastávky, případně další potřebná hlášení,“ přiblížil DPP.

Autor:
zpět na článek