iDNES.cz

Stěžovatelka ze záchranky je obětí politiky, tvrdí hejtmanka. Žena to odmítla

  9:58,  aktualizováno  15:05
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová znovu komentovala kauzu trestního oznámení, které za kraj podala kvůli kritickému článku o nedostatku ochranných pomůcek v záchranné službě v počátcích koronavirové krize. Vycházel z otevřeného dopisu záchranářky, kterou Jermanová označila za oběť zákulisního politikaření. To však žena odmítla.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v listopadu 2016 | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Článek vydal počátkem koronavirové pandemie list Náš region. Ten použil otevřený dopis záchranářky ze Zdib Veroniky Brožové, která si stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky.

Jermanová prohlásila, že proti Brožové nemá a nikdy neměla nic osobního.

„Je mi líto, že ona (Brožová) se stává součástí jakýchsi půtek v zákulisí, možná politických půtek, já tohoto způsobu boje nejsem příznivcem,“ tvrdí hejtmanka.

Veronika Brožová v reakci na to v rozhovoru pro iRozhlas.cz uvedla, že se necítí být obětí. „Jsem apolitický člověk a do žádných politických sporů, šarvátek a tahanic se zatáhnout nenechám,“ řekla s tím, že ani dnes napsání dopisu nelituje.

Jermanová také zmínila petici, kterou založila na podporu záchranářky Pirátská strana. „Pokud za mnou přijdou, já tu petici ráda podepíšu. Je to tak, že ona je obětí toho, co se děje v zákulisí,“ prohlásila Pokorná Jermanová

Oč jde v kauze

Veronika Brožová, záchranářka ze Zdib, 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj i vedení jím zřizované záchranné služby to opakovaně odmítá. V té době bylo podle kraje každé sanitní vozidlo vybaveno třemi sety pro použití při kontaktu s pacientem s podezřením na vysoce nakažlivou nákazu. Kdyby se set použil při zásahu, měl být okamžitě doplněn na stanovišti z okresního či centrálního skladu.

Na to záchranářka pro iRozhlas.cz reagovala, že petice je iniciativou těch, kteří ji vytvořili. S právníkem hodlá hejtmančiny kroky a prohlášení řešit jen v případě, že by musela například podávat vysvětlení na policii, což zatím nemusela.

Jermanová ranním brífinku před jednáním krajského zastupitelstva trestní oznámení nechtěla komentovat, novinářům nedala prostor pro dotazy s tím, že je to živá kauza. Z jejích slov ale vyplynulo, že ke stažení oznámení se nechystá.

Podala je prý proto, aby se v době nouzového stavu nešířily poplašné zprávy: „Mým úkolem bylo ochránit středočeské obyvatele, seniory v sociálních zařízeních, naše pacienty.“

Nemá prý ve zvyku řešit problémy podáváním trestních oznámení, „a rozhodně ne na člověka, který řekl svůj názor, i když ne úplně šťastným způsobem.“

Minulý týden se k tomu vyjádřil i premiér Andrej Babiš, za jehož hnutí ANO je Jermanová hejtmankou. Řešit problém trestním oznámením označil za nešťastný způsob. Nekomentoval, zda to může ohrozit pozici Jermanové na kandidátce pro podzimní krajské volby.

Vydavatel listu označil trestní oznámení za nepřípustný nátlak. „Vyzýváme hejtmanku Jermanovou z ANO i úřad Středočeského kraje, aby přestaly lhát a vytvářet nátlak za pomoci trestních oznámení na záchranářku Veroniku Brožovou a vydavatelství A11. Tento postup je v demokratické společnosti nepřijatelný a neakceptovatelný,“ uvedl v tiskové zprávě.

Nové vozy a odměny pro záchranáře

Podání trestního oznámení kvůli textu záchranářky kritizuje opozice. Místopředseda TOP 09 Jan Jakob se vyjádřil, že na dnešním zastupitelstvu vyzve hejtmanku k rezignaci.

Kroky hejtmanky kritizuje i zastupitelský klub ODS, jeho členové chtějí po Jermanové, aby zveřejnila podobu trestního oznámení a veškerou komunikaci s policií. V této chvíli není totiž jasné, zda je trestní oznámení mířeno na autorku dopisu Veroniku Brožovou, nebo na list, který obsah dopisu zveřejnil.

Podle místopředsedy zastupitelského klubu ODS Martina Kupky by kraj místo podávání trestních oznámení měl záchranáře spíše odměnit za jejich nasazení.

“Po vedení kraje budeme požadovat zastavení tlaku na záchranáře. Místo toho by se měl kraj zaměřit na obnovu vozového parku záchranářů, který kraj poslední dva roky úplně zastavil,“ sdělil Kupka.

Navíc tvrdí, že nejde o první podobný případ. „Když hejtmanka říká, že nikdy trestní oznámení nepodávala, tak to není pravda, protože podala před časem trestní oznámení i na zastupitele Michaela Pánka,“ řekl Kupka agentuře ČTK.

Zastupitel za ODS Pánek upozorňoval na možné nehospodárné chování krajských silničářů. Radní pro dopravu František Petrtýl (ANO) i Pokorná Jermanová jeho obvinění opakovaně odmítali.

Zastupitelé ODS přišli na tiskovou konferenci v oblečení záchranářů. Důvodem bylo, že po vedení kraje budou chtít doplněnění této výbavy. Klub tajé navrhne vedení kraje rozpočtové opatření, které by zajistilo finanční odměnu záchranářům a navýšilo jim prostředky na mzdy. 

ODS a STAN chtějí také prověřit nákupy ochranných prostředků vedením kraje. Podle Kupky měl kraj možnost nakoupit některé prostředky za nižší cenu, ale této možnosti nevyužil. Nákupy by měl prověřit kontrolní výbor, ale v jeho čele chybí předseda, o jehož volbě koalice v poslední době rozhoduje. 

Autoři: ,
zpět na článek