Záchranáři zaměstnávali falešného zdravotníka, sloužil i na ARO v Motole

  11:14
Na dětském oddělení v pražském Motole a u dvou soukromých záchranných služeb pracoval falešný zdravotník. Zaměstnavatelé si mysleli, že u nich pracuje zkušený a vystudovaný pracovník, podklady ke vzdělání přitom muž padělal.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ZZS MSK

O případu ve středu informoval web Novinky.cz s tím, že se mladý muž jmenuje Norbert. Podle webu se téměř tři roky staral o malé pacienty na ARO ve Fakultní nemocnici Motol v Praze. Více než dva roky pracoval současně také jako záchranář Zdravotnické záchranné služby Asociace samaritánů ČR (ZZS ASČR) v Kralupech nad Vltavou a osm měsíců byl zaměstnaný i u soukromé záchranné služby DavepoMedevac sídlící v Rudné u Prahy.

Žádný ze zaměstnavatelů na základě studijních i pracovních výsledků neměl podezření, že by bylo něco v nepořádku. Podle všech svou práci vykonával dobře.

„Zaměstnanec u nás pracoval jako praktická sestra pod odborným dohledem všeobecné sestry a poskytoval ošetřovatelskou péči,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí nemocnice Motol Pavlína Danková.

Problém byl však s jeho vzděláním. Podle dosavadních informací muž sice studoval na zdravotnické škole v Ostravě, nicméně úplně jiný obor, než kterému se v zaměstnání věnoval.

Záchranářům předložil dokumenty, ve kterých stálo, že má vystudovaný obor zdravotní sestra. Kvalifikaci měl však jako asistent zubního technika. Norbertovo maturitní vysvědčení bylo tedy podle všeho zfalšované. Mimo to navíc tvrdil, že studoval i německou univerzitu.

Na to, že Norbertovi chybí nutné vzdělání, přišla záchranná služba DavepoMedevac. Ta poté informovala jak motolskou nemocnici, tak ZZS ASČR. „Jeho vysvědčení jsme ověřili z tehdy možných dostupných zdrojů, ovšem není v našich silách odhalit dokonalý falzifikát,“ popsala Danková.

Všichni zaměstnavatelé s mužem okamžitě ukončili pracovní poměr a kontaktovali policii kvůli podání trestního oznámení. Trestní oznámení podala právě i nemocnice Motol, policie o tom však podle mluvčího Jana Daňka zatím nemá žádné informace.

Podle již bývalých zaměstnavatelů se muž k podvodu přiznal. Podle nich je zázrak, že během jeho práce žádný pacient nepřišel k újmě.

„Nedošlo k žádnému poškození pacientů a během jeho působení jsme nezaznamenali ani podanou stížnost,“ uzavřela prozatím Danková s tím, že vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůže poskytnout více informací.

Autor: