Dlouhý byl hotel, Široký palác kultury, z Bystrozrakého hledělo vnitro

  7:18
Dlouhý, Široký a Bystrozraký nejsou jen jména pohádkových postav, ale i přezdívky budov na vyšehradském předpolí Nuselského mostu. Jména si u Pražanů vysloužily hlavně pro svůj vzhled, ale i kvůli způsobu využití. Stavbám se věnuje další díl videoseriálu iDNES.tv.

V předchozím díle videoseriálu Humorem proti totalitě jsme představili Žižkovský vysílač, který se v očích Pražanů stal prstem tajemníků i raketou.

Fotogalerie

Široký se během komunismu přezdívalo Paláci kultury (dnešní Kongresové centrum Praha). Dlouhý byl zase hotel u Nuselského mostu, který se původně jmenoval Fórum, nyní Corinthia.

„V budově Bystrozraký si ministerstvo vnitra během komunistického režimu postavilo cely předběžného zadržení. Vozili tam třeba účastníky demonstrací Palachova týdne, kteří tam čekali na výslechy,“ řekl architekt Zdeněk Lukeš.

Budova v současnosti stále patří bezpečnostním složkám, funguje v ní Krajské ředitelství policie hlavního města, jen už dnes neslouží k pronásledování politických oponentů. 

Málokdo ví, že lávku přes magistrálu u Nuselského mostu projektoval syn malíře Jiřího Trnky, který byl architektem dopravních staveb.

„Zemřel ale velmi mladý, takže toto je jedna z jeho mála staveb, která se dochovala dodnes,“ vysvětloval Lukeš. 

Autor: