iDNES.cz

Mníšek pod Brdy obklíčí myslivci, středočeská města stále trápí divočáci

  17:24
Plán projít se v sobotu 9. ledna směrem na Malou Svatou Horu by měli obyvatelé Mníšku pod Brdy raději odložit na jindy. V těchto místech totiž budou myslivci lovit přemnožená divoká prasata. Podbrdské město trápí už řadu let, bojují s nimi i v Kladně nebo v Českém Brodě.

Radnice spolupracuje se dvěma mysliveckými spolky na regulaci prasat, která pronikají až do centra, na soukromé zahrady a křižují místní komunikace. Další odstřely budou následovat. 

Divočákům se daří. Pomáhá jim koronavirus, který myslivcům komplikuje hony

„Situaci komplikuje fakt, že v přírodě se v okolí města pohybuje v době pandemie koronaviru, kdy je vše zavřené, velké množství lidí. A prasata se nyní také hodně zdržují v lesích, kde mají dostatek potravy,“ poznamenala starostka Magdaléna Davis. 

Na odstřel a odstraňování škod po divočácích Mníšek ročně vynaloží desítky tisíc korun.

Také kladenský magistrát se dlouhodobě snaží ve spolupráci s mysliveckými spolky zabránit pronikání divokých prasat do zastavěného území. Přemnožená zvěř se pohybuje zejména na sídlišti v ulici Vojtěcha Lanny a v přilehlém Ostroveckém údolí. Prasata sem přicházejí z blízkých lesů, v údolí mají spoustu míst, kde se mohou ukrývat, a u kontejnerům na odpad pak nacházejí dostatek potravy.

Divočák ohrožoval lidi v širším centru Prahy, policisté ho zastřelili

„Už v roce 2018 jsme pověřili myslivce lovem na vybraných městských plochách i soukromých pozemcích na haldě u hřbitova. Snížit počty zvířat je ale problematické a nebezpečné. Prase divoké je loveno kulovou zbraní. Lovec proto musí postupovat velmi obezřetně,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Radovan Víta.

V roce 2018 myslivci na území Kladna zastřelili 16 divokých prasat, o rok později 10, loni 23. Vytlačit divočáky z města by měla i další opatření – omezení přístupu k potravě nebo jejich opakované rušení v porostech keřů v Ostroveckém údolí.

Ne všichni obyvatelé však lov podporují. „V předjaří někdo zmařil naháňku, které se v lese u Kladna zúčastnilo 55 lovců. Lidé se o ní dozvěděli na sociálních sítích, les před honem proběhli a veškerou zvěř vyplašili. Prasata se pak do týdne vrátila a zryla velké plochy zeleně poblíž centra města,“ popsal fiasko Radovan Víta.

Rány z pušek už Brodem neduní

Myslivci se několikrát objevili i v centru Českého Brodu. Důvodem nebyla černá zvěř, ale tisícová hejna zdivočelých holubů. Naposledy zde však rány za velké mediální pozornosti a protestů ochránců zvířat duněly počátkem roku 2019. 

„Loňskou a letošní zimu už problém s holuby není tak velký, abychom museli postupovat stejně radikálně. I když je jich tu stále dost,“ řekl MF DNES místostarosta Tomáš Klinecký. Důvodem zlepšení situace může být podle něho přemístění provozu výkupu zemědělských produktů z města. Areál totiž byl pro ptáky zdrojem potravy.

Českobrodská radnice se snaží snížit počty holubů i jinak. K dispozici má plašiče imitující zvuky lovících dravců. Ty ale problém neřeší, pouze ho přesunují do jiných lokalit. Podle vedoucího odboru životního prostředí a zemědělství českobrodské radnice Rostislava Vodičky bylo minulou zimu několik desítek holubů odchyceno do klecí specializovanou firmou. 

„Velké hejno se v Českém Brodu objevilo naposledy v listopadu 2020, ale po pár dnech odletělo. Asi je mírnější zima, holubi nacházejí potravu jinde a nehledají útočiště na vyhřátých střechách domů,“ konstatoval Vodička.

Holubi „zlobí“ i jinde, třeba v Kutné Hoře, kde je mnoho historických památek. „Úklid trusu vyjde město na desítky tisíc ročně,“ uvedl Milan Šesták z kutnohorského městského úřadu. Kralupy nad Vltavou pak mají k odchytu holubů nasmlouvanou firmu. 

Odchycení ptáci putují do zoologické zahrady nebo záchranné stanice Čabárna na Kladensku, kde se stávají potravou pro jiná zvířata. Odstřely holubů město neplánuje. „Nejvíce jich je v budově bývalého pivovaru. Přispívají k tomu i někteří občané, kteří je krmí,“ konstatoval Jan Kobera z odboru životního prostředí kralupské radnice.

Potíže dělá i bobr a králíci

Desítky tisíc korun stojí každý rok odstraňování holubího trusu také příbramskou radnici. Vzhledem k sídlištní zástavbě se tu spoléhají hlavně na odchyt do klecí. „Kde je to možné, provádí specializovaná firma odstřel vzduchovkou,“ doplnila mluvčí radnice Eva Švehlová.

Jiné zvíře škodí na porostech v Rakovníku. Je jím bobr. Ten však patří mezi chráněné živočichy. „Vyskytuje se na Lišanském potoce,“ sdělila mluvčí města Kateřina Hradilová.

Kromě problému s holuby, zejména u autobusového nádraží a fotbalového stadionu, sužuje obyvatele Mladé Boleslavi kolonie divokých králíků. Patří mezi jednu z největších v republice.

„V posledních měsících ale králíky napadla epidemie myxomatózy. Kvůli tomu hromadně hynou a město má zvýšené náklady na jejich odklízení. Denně to v době kulminace nemoci bylo až šest desítek těl. Náklady na jejich odvoz do kafilerie ale ještě spočteny nemáme,“ uvedla mluvčí města Šárka Charousková.

12. listopadu 2020

zpět na článek