Spirálu postihla povodeň i zloději kovů, opravené divadlo nabídne dvě scény

  6:08
Součástí celkové obnovy pražského Výstaviště je i oprava chátrajícího divadla Spirála, do kterého v devadesátých letech přicházely davy na muzikál Jesus Christ Superstar. Vnější podoba se zásadně nezmění, přibude ale ubytování pro herce, nebo druhá scéna v podzemí. Na nový program by diváci mohli přijít příští rok.

Divadlo Spirála v dolní části Výstaviště v Bubenči je mimo provoz od povodní v roce 2002. Téměř dvacet let postupného chátrání je i zřejmě důvodem, proč někteří návštěvníci areálu ani původní účel záhadného černého válce neznají. 

„Já si vždycky myslel, že je to nějaký rezervoár,“ zní nejčastěji od kolemjdoucích na Výstavišti. 

V 90. letech minulého století šlo přitom o centrum muzikálového dění, kam chodily tisíce fanoušků na představení Jesus Christ Superstar, Evitu a krátce i na Romea a Julii.

Povodeň v roce 2002 ale vše změnila. Objekt téměř dvacet let nikdo neopravil a minulé vedení Prahy dokonce plánovalo jeho demolici. 

„Stavební firma už si budovu převzala a ačkoli to ještě není vidět, tak rekonstrukce pomalu začala. Snažíme se k opravám přistupovat citlivě,  proto jsme na podobě projektu spolupracovali s původními autory této mnohokrát oceňované stavby,“ řekl současný náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Ačkoli divadlo na první pohled vypadá sešle, statika narušená není. Kompletní výměnu si vyžádá střecha, kterou zatéká do podzemních částí. Opraveny budou i díry v obvodovém plášti, které vznikly při odstraňování průduchů.

Technika pod strop, do sklepa lidi

„Do Spirály se vešlo až 600 lidí, ale kolaudovaná bude nově asi na 550 sedících v galeriích. V plánu je ještě z bývalé zkušebny vytvořit druhý sál. Veškeré technologie, které tu dříve byly, se přesunou pod strop. Zde by mohla vzniknout komornější scéna, kam by se v případě koncertu mělo vejít až 300 lidí,“ popisuje jednu ze změn šéf Výstaviště Tomáš Hübl.

Obě scény by podle něj mohly fungovat zároveň, jelikož ta podzemní bude mít vlastní vchod a o zbytek se postará odhlučnění.

Samotná podoba budovy se při opravách měnit nebude, jen do obvodového pláště budou nově instalována zatemněná okna. Podle vizualizace, kterou město poskytlo, se ale nejedná o příliš viditelný zásah.

Více na očích je trojúhelníková ocelová konstrukce, kterou lze u divadla už dnes vidět. Jedná se o výtah, který bude spojovat herecký suterén a střechu, kde bude možné ubytovat hostující herce v prostorách, které dříve sloužily osvětlovačům či zvukařům.

Pro lepší komfort herců vznikne i menší prstencová přístavba, která výškově nepřesáhne světlíky před divadlem. Z té bude zákulisí.

„Dříve museli herci čekat na usazení diváků, aby mohli z foyer nastoupit na scénu, to už nebude potřeba. Přístavba bude mít zatravněnou střechu a nepřesáhne výšku světlíku. Zároveň tu bude i nákladová rampa na kulisy a další vybavení,“ vysvětlil Hübl.

Celková oprava vyjde na 153 milionů, z toho asi čtyřicet milionů bude stát  technika a její instalace. Práce provede sdružení firem VW Wachal a Váhostav–SK.  Zahájení programu by se mělo konat v druhé polovině příštího roku.

Stálou scénu, jakou tam měl muzikál Jesus Christ Superstar, ale město neplánuje. Podle Vyhnánka bude program určovat městská společnost Výstaviště Praha, která dá prostor různým souborům a účinkujícím.

„Budova nebude muset sloužit jen kultuře, ale bude ji možné využít i pro komerční účely jako jsou konference, aby si objekt na svůj provoz dokázal vydělat,“ popisuje náměstek pro finance.

Z památky zdroj kovů

Do válcovitého objektu v dolní části Výstaviště v Bubenči se původně chodilo v 60. letech na panoramatické kino, i když program nebyl příliš různorodý. 

„Pokud vím, tak vznikly jen dva filmy – jeden o Moskvě a druhý o Praze a promítali to tam pořád dokola,“ vzpomněl už dříve pro MF DNES architekt Zdeněk Lukeš.

Už tehdy se ale jednalo o neobvyklý stavební projekt, především díky trubkovité kopuli na stropě divadla, která má rozpětí 90 metrů. Navrhl ji jako odkaz na brněnský pavilon Z architekt Ferdinand Lederer.

V roce 1991 byla tato technická a kulturní památka přestavěna na divadlo, přitom železná kopule zůstala zachovaná. Autory přestavby byli architekti Jindřich Smetana, Zbyšek Stýblo, Jan Louda a Tomáš Kulík.

Poslední z jmenovaných architektů také spolupracoval na projektové dokumentaci k aktuálním opravám, než v roce 2020 zemřel. Právě díky přestavbě v 90. letech získalo divadlo své jméno podle spirály po obvodové zdi, která sloužila jako hlediště pro diváky. 

„Střecha byla zvýšena a obvodová zeď doplněna o plášť, ve kterém jsou úniková schodiště a zároveň funguje jako zvuková izolace. To byla výhoda při hraní muzikálu s živou hudbou, ale zároveň nebylo slyšet, když zloději odřezávali zábradlí,“ vysvětluje Hübl důvody, proč se před instalací bezpečnostních kamer na zloděje často nepřišlo.

Postupně tak z divadla zmizely podlahové rošty, některá zábradlí i různé vzpěry. Škody nelze podle Hübla odhadnout. Voda by se sem ale vrátit už neměla.

„Od povodní v roce 2002 Praha podnikla poměrně dost kroků. Celý areál je díky možnosti výstavby bariér daleko lépe chráněn,“ dodal náměstek primátora Pavel Vyhnánek.