iDNES.cz

Středočeský kraj v noci zavře hospody, Praha zavádí povinnou dezinfekci

  12:50,  aktualizováno  17:25
Zaměstnanci pražských provozoven, v nichž se prodává zboží nebo poskytují služby, si budou muset od pondělí pravidelně povinně dezinfikovat ruce. Týká se to všech veřejných budov, například i obchodů a restaurací. K dezinfekci rukou budou vyzýváni také zákazníci. Přísnější opatření zavádí i Středočeský kraj a Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, hospody musí po půlnoci zavřít stejně jako v Praze.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Náměstek pražského primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček původně uvedl, že povinná dezinfekce rukou se bude vztahovat i na zákazníky.

Podle hygieniků ale nařízení platí pro provozovatele, kteří musejí zaměstnancům povinnou pravidelnou dezinfekci rukou nařídit. Zákazníkům je dezinfekce rukou pouze doporučena.

Dezinfikování rukou by měl kontrolovat provozovatel konkrétního místa.

„Nechceme vůbec pomýšlet na uzavírání či omezování provozu a ekonomiky v Praze. Není možná komfortní nosit roušku nebo si všude při vstupu dezinfikovat ruce, ale je to účinné,“ sdělil Hlubuček.

Nařízení se týká jen různých provozoven a obchodů, nikoli metra, kde jsou ve vestibulech dezinfekce již umístěné.

Hlubuček upozornil na to, že dodržování všech opatření bude kontrolovat městská i státní policie. Ta dohlédne i na nošení roušek v místech, kde je to nařízeno.

„Za poslední týden zkontrolovali tisíce lidí, především v MHD. Zda se Pražané začnou chovat zodpovědně, zjistíme ale až za deset dní, kdy se začnou projevovat zavedená opatření na počtech nakažených,“ dodal Hlubuček.

Primátor Zdeněk Hřib uvedl, že má magistrát zásobu osmi set tisíc roušek, dalších sto tisíc má přiletět z partnerského města Tchaj-pej, které primátor nedávno navštívil spolu s předsedou senátu Milošem Vystrčilem.

K sedmnácti odběrovým místům chce magistrát přidat další, jedno na Vítězném náměstí a druhé u Džbánu v Praze 6. Důvodem, proč byla vybrána místa vzdálená od centra, je, že odběrová místa v centru zahlcují Středočeši.

„Nedostatek testovacích míst ve Středočeském kraji zapříčil to, že jezdí k nám a zahlcují páteřní odběrová místa ve fakultních nemocnicích i v soukromých laboratořích. Chceme vybudovat i další a už máme vytipováno několik míst,“ dodal Hlubuček.

Orientaci v rozmístění odběrových míst a jejich kapacit by v budoucnu měla v budoucnu zjednodušit interaktivní mapa na stránkách magistrátu.

Jedno z míst je například i ve fakultní nemocnici v Motole. Ta dnes odpoledne na twitteru oznámila, že vzhledem k epidemiologické situaci zakazuje návštěvy na Centru následné péče a na onkologické a urologické klinice.

Hospody se zavřou od půlnoci do šesti do rána

Hygienici od pondělí nařídí noční omezení provozu v restauracích a barech v celém Středočeském kraji od půlnoci do šesti do rána. Čtyři okresy jsou ve druhém oranžovém stupni rizika nákazy koronavirem.

Podle mluvčí středočeských hygieniků Dany Šalamunové se v těchto provozovnách nákaza šíří masivněji než jinde.

Zbývající středočeské okresy jsou v prvním rizikovém stupni. Minulý týden bylo v tomto stupni sedm okresů z celkových 12. Podle Šalamunové má většina lidí nakažených koronavirem žádné nebo lehké příznaky. Počet hospitalizovaných podle ní dramaticky neroste.

Stejné opatření vydali také hygienici ve Zlínském kraji pro Uherskohradišťsko, které je po aktualizaci tzv. semaforu v druhém oranžovém stupni rizika nákazy koronavirem. Zvyšuje se tam i podíl nakažených mezi seniory.

Autoři: ,
zpět na článek