Řád bílého lva slaví 100 let, Hrad zve na prohlídku českých vyznamenání

  16:52
Pražský hrad zve na den otevřených dveří do nedávno otevřeného Muzea Řádu bílého lva. Pražané a návštěvníci metropole ho mohou zdarma navštívit ve středu 7. prosince mezi 12:30 a 17. hodinou, a to bez nutnosti předchozí rezervace. Hlavním lákadlem je rozsáhlá expozice o státních vyznamenáních a státních symbolech Česka.

Výstava se nachází v reprezentačních prostorách, kam široká veřejnost bude mít vůbec poprvé trvalý přístup.

O středeční akci informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru. Koná se u příležitosti sta let od založení nejvyššího československého a českého vyznamenání.

Středobodem celé expozice je Řádový kabinet, ve kterém je Řád bílého lva v jeho různých podobách. Nejvýznamnějšími exponáty jsou tři řádové řetězy (z let 1924, 1961 a 1994) a unikátní prototyp řetězu z 20. let 20. století. Nechybí ani originál Českého šlechtického kříže z roku 1814, který posloužil tvůrcům řádu jako jeden z inspiračních zdrojů.

Během prohlídky se návštěvníci také seznámí s funkcí prezidenta republiky, včetně historie této instituce od dob první republiky až po současnost. Zvláštní místnost je věnována období protektorátu, exilové Kanceláři prezidenta republiky za II. světové války a letům 1948 až 1989.

Expozice je doplněna o Numismatický kabinet připravený ve spolupráci s Českou numismatickou společností, který prezentuje vzácné exponáty z českých sbírek a vývoj mincovnictví na českém území.

Na pobočce České pošty na III. hradním nádvoří bude možné získat výjimečně v den otevřených dveří razítko, které zobrazuje prvorepublikový klenot řádu.

Korunovační klenoty Hrad vystaví 17. až 21. ledna ve svatovítské katedrále

S návrhem na vybudování řádového muzea přišel jako první již v roce 1922 Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, ceremoniář prezidenta Masaryka a první sekretář Československého řádu Bílého lva. Myšlenku se podařilo zrealizovat v letošním roce, tedy po 100 letech. Muzeum bylo před dvěma týdny slavnostně otevřeno prezidentem republiky Milošem Zemanem.

Muzeum Řádu bílého lva je přístupné zdarma v rámci exkurzí organizovaných KPR. Od února 2023 také jako součást jednoho z návštěvnických okruhů.

Tradičně se v areálu Pražského hradu vystavují korunovační klenoty. Tentokrát je však lidé uvidí v prostorách katedrály sv. Víta, a to u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky ve dnech 17. až 21. ledna. Ve svatovítské katedrále byly korunovační klenoty vystaveny naposledy v roce 1955.

Představení letošních vánočních trhů na Pražském hradě:

Autor: