Lampy v Hrusicích jsou šetrné k okolí, mění intenzitu světla i barvy

  18:10
Malebná obec Hrusice nedaleko Říčan už nebude udivovat jen příběhem kocoura Mikeše, který zde pobýval v pohádkách Josefa Lady. Od loňského roku jsou zde totiž mají i biodynamické pouliční lampy, které světelně neznečišťují okolí. Navíc nepotřebují ke svému fungování elektrický proud.

Biodynamické veřejné osvětlení ve středočeských Hrusicích (7. 2. 2019) | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

„Toto veřejné osvětlení je výjimečné tím, že neobsahuje ve večerních hodinách takzvanou modrou spektrální složku, která může být zdraví škodlivá,“ říká Hynek Medřický, světelný technik, který už dlouhá léta bojuje proti světelnému znečišťování lidských sídel a nadužívání modrého spektra zejména kvůli špatnému svícení během noci.

„V dnešní době sice stále tvoří osmdesát procent veřejného osvětlení oranžové světlo, které nemá tolik modrého spektra, nicméně toto číslo se v posledních letech výrazně snižuje a nahrazuje ho na lampách světlo bílé, které sice více svítí, ale zároveň obsahuje vysoký obsah této modré složky,“ říká Medřický.

Nadužívání světel modrého spektra podle jeho slov snižuje u lidí hladinu hormonu melatoninu, což prý může vést k poruchám spánku, ale i k závažnějším nádorovým onemocněním. Biodynamické lampy, jak se této technologii říká, by tak měly vytvořit alternativu osvětlení v obcích a městech.

„Světla jsou revoluční tím, že během dne mění barvy a intenzitu osvětlení z bílé, která je zároveň potřebná pro řízení v době hustého provozu, do oranžové, která se zapne večer, kdy člověk bílé osvětlení už nepotřebuje,“ dodává Medřický, který se sám podílel na podobném projektu ve středočeských Řevnicích.

Baterie lamp nabíjejí solární panely

Biodynamické osvětlení v Hrusicích

Jde o unikátní technologii, která z velké části napodobuje denní sluneční světlo. Lampy mění v průběhu dne barvu a jas světla, aby co nejlépe reagovaly na potřeby chodců a řidičů. Další výhodou je jejich solární napájení. Každá lampa má svůj solární panel, který nabíjí akumulátor, aby mohlo osvětlení fungovat i ve večerních hodinách. Hrusice zavedly toto osvětlení na začátku roku a za jednu lampu zaplatily 65 tisíc korun. Životnost těchto světel se odhaduje na 25 let.

„Existuje ještě světelné zařízení založené na stejném principu v Řevnicích, ale to byl pouze projekt v privátním prostoru a zařízení navíc není autonomní,“ vysvětluje Medřický rozdíl od nového hrusického osvětlení, jež nepotřebuje ke svému fungování elektrický proud.

Hrusice jsou v tomto ohledu světovým unikátem. A to nejenom funkcí přepínání světel, ale také díky jejich ekologičností. Lampy jsou totiž poháněny sluneční energií.

„Každá lampa v Hrusicích obsahuje solární panel, který přes den absorbuje sluneční energii a tou pak nabíjí přiložený akumulátor, jenž pohání světlo po večerech,“ říká astronom Michal Bareš, který se také zabývá problematikou světelného znečišťování. Energie v bateriích lamp je navíc přesně spočítaná, aby vydržela i v zimních měsících, kdy je slunečního svitu o mnoho méně.

Myšlenka biodynamického osvětlení v Hrusicích vznikla v loňském roce. Obec měla tehdy problémy domluvit se s majiteli pozemků na výstavbě standardního veřejného osvětlení.

Řešením se tak staly solární lampy, které nepotřebují kabely a není tak nutno provádět výkopy na cizích pozemcích. „Veřejné biodynamické solární osvětlení je myslím ideální cesta. Dají se jimi osvítit místa na ulicích, menších silnicích nebo i cyklostezkách. Problémem zatím je pokrytí dálnic a velkých komunikací, kde by musely solární panely získávat mnohem více energie na kvalitní osvícení prostoru,“ říká hrusický obyvatel Pavel Musil, který se zároveň podílel na výstavbě ekologických světel.

„Samotné náklady na instalaci jedné lampy činily 65 tisíc, což je v porovnání s pozdější spotřebou klasických lamp opravdu málo,“ tvrdí Musil.

Vadí moderní vzhled

Někteří obyvatelé Hrusic však všeobecné ekologické nadšení nesdílejí, nelíbí se jim hlavně vzhled moderních lamp. „Nehodí se to k historické zástavbě obce a krajiny Josefa Lady,“ říká obyvatel obce, který si nepřál být jmenován.

„Ano, dostali jsme nějaké stížnosti na vzhled lamp, ale na druhou stranu ostatní lidé jsou zase rádi, že jsme dokázali dostat toto osvětlení i do míst, kde byla předtím úplná tma,“ říká hrusický starosta Petr Sklenář. „Sám jsem fanouškem moderních technologií, takže jsem s výstavbou světel spokojený,“ dodává Sklenář.

Autor: