Proočkovanost pražských bezdomovců je nízká, vakcínu nabídnou i noclehárny

  9:24
I když jsou Pražané oproti zbytku České republiky mnohem více proočkovaní vakcínou proti covidu, místní lidé bez domova jsou na tom podstatně hůř. Už letos v létě magistrát zajistil očkování v terénu, to ale zdaleka nestačí. Nyní budou vakcíny k mání také v noclehárnách.
Zima je pro bezdomovce kritická.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„V rámci terénních akcí se očkovalo přibližně 500 lidí bez domova přímo na ulici, pod mosty a v podobných lokalitách. O moc víc očkovaných lidí bez domova podle mě nebude, protože tito lidé do očkovacích center nechodí. Proočkovanost je bezesporu nižší než u zbytku populace,“ říká radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě).

Vzhledem k tomu, že odhady počtu lidí bez domova na území metropole činí kolem pěti tisíc, je z nich očkováno pouze něco mezi 10 a 15 procenty. 

Proočkovanost je podle ředitele Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Martina Šimáčka kolísavá. Například v humanitárních hotelech je to mezi 30 a 45 procenty, v sociálních službách někdy až k 80 procentům v závislosti na zařízení. CSSP ve snaze motivovat bezdomovce k očkování připravilo například informační letáky nebo uspořádalo propagační akce.

„Nemocnost v této komunitě zcela kopíruje situaci ve zbytku populace, což víme z testování, která pořádáme, i z dat zařízení pro stonání, kde se o tyto lidi staráme,“ říká Šimáček.

Nejhůře bylo v únoru

V současnosti je už v zařízení pro lidi bez domova, kteří bojují s covidem, přibližně 35 nemocných. Nejhorší situace v těchto zařízeních nastala loni v únoru, kdy nejenže bylo velmi mrazivé počasí, ale zároveň dosáhl počet nakažených bezdomovců v noclehárnách stovky. 

„Je to problém, který řešíme, ale prozatím nemáme dobré výsledky, jelikož je to velmi obtížné. Velmi záleží, jaké je nastavení sociálních pracovníků, kteří s těmi lidmi pracují. Víme, jak rozpolcená je dnes společnost v postoji k očkování. Někteří sociální pracovníci sami nejsou očkovaní, a tak jen těžko budou k tomu někoho přemlouvat,“ říká Johnová.

Očkování v noclehárnách

Navzdory špatné epidemické situaci zůstávají služby pro bezdomovce k dispozici v plném rozsahu. Kromě CSSP, které je městskou organizací, se na péči o lidi bez domova podílí také řada neziskových organizací, mezi nimi například Naděje, Armáda spásy nebo Arcidiecézní charita, a zároveň také organizace, které pracují s drogově závislými, a to Sananim, Drop In nebo Progressive. 

Celkový počet lůžek pro letošní zimní humanitární opatření je 539, z čehož 146 lůžek je určených pro ohrožené jedince nebo lidi se zdravotním handicapem. Speciální pobytové zařízení s 60 lůžky, kde mohou lidé bez přístřeší strávit karanténu, izolaci nebo se léčit s onemocněním covid-19, město otevřelo již v listopadu a v případě potřeby tuto službu rozšíří.

Veškerá zařízení podle Šimáčka disponují také prostory, kde bude možné izolovat osoby s respiračním onemocněním. Vizuální kontrola i kontrola rozhovorem probíhá hned při vstupu.

Zároveň mají noclehárny připravené antigenní testy, které mohou následně potvrdit PCR testem. Případně má pozitivně testovaný bezdomovec možnost, aby se místo noclehárny přesunul do speciálního zařízení a nemusí zpět na ulici.

Noclehárny by město také rádo využilo ke zvýšení počtu očkovaných mezi bezdomovci. „K dalšímu zvýšení proočkovanosti chceme využít i zimní humanitární opatření. Lidem budeme ve vybraných dnech nabízet očkování při příchodu do nocleháren a pokračovat bude i očkování v nízkoprahových centrech,“ vysvětluje Johnová.

Nový intervenční tým

Největší komplikací jsou podle Šimáčka zdravotní problémy lidí bez domova, kteří ale nemohou být pro svůj stav uchopeni sociálními službami. CSSP bude proto během letošní zimy úzce spolupracovat s pražskou záchrankou a záchytkou a se všemi pražskými nemocnicemi. Vznikne také nový intervenční tým. 

„Tým bude složený ze sociálních a zdravotních pracovníků a bude k dispozici všude tam, kde se klient dostává do situace, kdy potřebuje zdravotní péči, například v nemocnicích,“ vysvětluje Šimáček.

Úkolem týmu bude zejména usnadnit komunikaci mezi personálem nemocnice a ošetřovaným bezdomovcem. Zároveň po případném ošetření nebo hospitalizaci tým pomůže bezdomovci napojit se na další podporu ze strany sociálních služeb.

Jak lze pomoci?

Městské a neziskové organizace nemusí být jediné, kdo lidem bez domova v těžkých zimních měsících pomáhají přežít. Se začátkem zimních humanitárních opatření zároveň Centrum sociálních služeb Praha spouští nové webové stránky bezdomova.eu, které obsahují návody pro širší i odbornou veřejnost, jak poskytovat pomoc lidem bez domova. 

Webová stránka má zejména fungovat jako online poradna. Nachází se zde například mapa všech sociálních služeb na území hlavního města Prahy, do kterých může člověk bezdomovce nasměrovat.

Ze zde umístěných návodů se lidé mohou například naučit základy první pomoci nebo zjistit, jak postupovat v různých situacích spojených s bezdomovci, například když žádají o peníze nebo když člověk nalezne bezdomovce v bezvědomí.

Autor: