Vinohradská nemocnice má nově babybox, přesunul se z Hloubětína

  19:36
Do budovy Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) se ve čtvrtek přesunul babybox, který byl původně instalovaný na klinice v Hloubětíně. FNKV bude první fakultní nemocnicí v Praze s tímto zařízením, které umožňuje matkám anonymně odložit své dítě a dát ho k adopci.

Babybox, který je nově umístěn v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, je obnovený úplně první model, který byl kdy instalován. 

Od roku 2005 byl v pražském Hloubětínském zámečku, kde se nachází klinika GynCentrum. Ta se bude nyní rekonstruovat a proto oslovila vinohradskou nemocnici, která ho ochotně přijala. 

Fotogalerie

„Jsme první fakultní nemocnice v Praze a druhá v ČR, která babybox má,“ řekl  Ředitel FNKV Petr Arenberger. 

Připomněl, že se díky nim již podařilo zachránit 197 dětí. Upřednostňoval by, aby se děti raději rodily v porodnici. Pokud to jinak nejde, je podle něj řešení v podobě babyboxů lepší, než kdyby matky děti například odkládaly do popelnice, jak se dělo v minulosti.

Babybox je umístěn u vchodu do pavilonu označeného M1 nedaleko vjezdu do nemocnice ze Šrobárovy. V momentě, kdy je dítě do schránky uloženo, vyšle se signál na anesteziologicko-resuscitační kliniku.

„Personál děťátko vyzvedne a podle jeho velikosti rozhodne, zda patří na dětskou kliniku, nebo novorozenecké oddělení,“ dodal Arenberger.

S tím, že babyboxy jsou lepší řešení, než odložení dítěte někde na ulici, souhlasí také ředitelka nadace Agrofert Zuzana Tornikidis. „Určitě to není ideální řešení, ale z naší každodenní praxe víme, že taková situace může nastat,“ řekla. Nadace každoročně podporuje otevření nebo obnovu jednoho nového babyboxu.

Do babyboxů rodiče odkládají své děti odpoledne, svědci jim nevadí

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess ocenil, že se podařilo zařízení rychle přesunout z Hloubětína na Vinohrady. „Jsem především rád, že je to první pražský babybox, který je ve skutečné nemocnici,“ uvedl. 

Poznamenal, že v Hloubětíne prošlo zařízením 28 dětí. Kromě toho se Praze nachází babyboxy na Náměstí Míru na Praze 2 a v Jilemnické ulici na Praze 6. Po celém Česku jich je celkem 76.

Prozradil také, že má v nejbližší budoucnosti plánu otevřít další zařízení ve Žďáru nad Sázavou, v Lounech a v Tachově. „To jsou tři okresní města dosud bez babyboxů,“ dodal. Také se věnuje průběžné obnově zařízení za novější modely.

Autor: