iDNES.cz

V nymburském babyboxu našli dítě, letos druhé. Dívka dostala jméno Kateřina

  15:30
Novorozenou dívku našli zaměstnanci nymburské nemocnice v babyboxu. Je to druhé odložené dítě v Nymburku, v Česku letos je třinácté a celkově 193.

„Nymburské nechtěné děťátko je holčička, kterou jsem pojmenoval Kateřina na počet milovnice dětí a protagonistky babyboxů Kateřiny Susak, členky Správní rady Nadace Komerční banky, a. s. - JISTOTA,“ uvedl zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Několikadenní Kateřina je podle něj v dobré kondici. 

Nymburský babybox byl zřízen před deseti lety s pořadovým číslem 25 a na své první dítě, chlapce jménem David, si počkal do letošního 11. března, Kateřina se přidala za tři měsíce. Zvýšila skóre dívky versus chlapci na 110:83.  

První babybox v zemi začal fungovat v roce 2005, je to v podstatě novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Autor:
zpět na článek